Politici zo Žilinského kraja sú zhrození z útoku na premiéra. Myslia naňho aj v modlitbách


Foto: Politici zo Žilinského kraja sú zhrození z útoku na premiéra. Myslia naňho aj v modlitbách

Atentát na premiéra Roberta Fica, ku ktorému došlo v stredu 15. mája, sa dotkol mnohých ľudí. Po útoku sa spustila vlna solidarity nie len medzi vrcholovými politikmi, ale aj politickými predstaviteľmi zo Žilinského kraja. Na sociálnych sieťach preto apelovali na sledujúcich, aby sa v budúcnosti podobným situáciam predchádzalo. 

Akúkoľvek formu násilia odsúdila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. „Násilím sa nikdy nič nevyriešilo a ani nevyrieši. Verím, že pán premiér bude v poriadku. Vyprosujem veľa síl celému ošetrujúcemu personálu a Róbertovi Ficovi prajem skoré zotavenie. Prosím, nebuďme k sebe navzájom krutí a bezohľadní,“ uviedla na sociálnej sieti. 

Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín, bol vo svojich reakciách stručný. „Nenávisť na Slovensku narastá, cítime to všetci. Je mi to veľmi ľúto,“ napísal krátko po streľbe. 


Poslanec Národnej rady SR a starosta obce Skalité Jozef Cech naopak, slovami nešetril. „Slovensko je rozpoltené na dva takmer rovnako veľké politické tábory. Útok na premiéra je špičkou ľadovca vyhrotených emócií. Jasne sme odsúdili atentát, no nie je dobré ďalej hrotiť vybičované emócie. Naopak, musíme jasne povedať, že takéto Slovensko nechceme. Chceme žiť v krajine, kde sa navzájom počúvame a jediná zbraň po ktorej siahneme sú argumenty,“ napísal po streľbe. 


Ľudí vyzval, aby si našli k sebe opäť cestu aj napriek rozdielnym politikckým názorom. „Niečo takéto sa nemôže opakovať bez ohľadu na politické tričko obete. Ešte raz želám premiérovi skoré uzdravenie a verím, že táto šokujúca udalosť mnohým otvorí oči, aby zmiernili rétoriku a vážili svoje slová aj činy,“ dodal. 

Streľbu na premiéra odsúdil aj ďalší poslanec Národnej rady SR a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč: „Pán premiér, veľa síl, len nech zranenia nie sú vážne,“ napísal po streľbe. 

Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Igor Janckulík sa vyjadril, že útok na premiéra je útokom na slovenskú štátnosť a suverenitu.  „V tento moment je nevyhnutné spraviť všetko preto, aby sme spoločnosť upokojili. Agresivitu, násilie a útoky na politikov, ako i iných verejných činiteľov, jasne odsudzujem. Premiérovi prajem skoré uzdravenie a myslím na neho v modlitbách,“ napísal. 

Robert Fico je v súčasnosti pri vedomí, hospitalizovaný je v banskobystrickej nemocnici. Jeho stav je vážny, ale stabilný. V piatok absolvoval druhý zákrok, ktorý umožní hojenie strelných poranení. Podľa slov ministra obrany Roberta Kaliňáka prevoz do iného nemocničného zariadenia zatiaľ nezvažujú. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: