Mladá skladateľka predstavuje dielo Tam okolo Strečna. Svetovú premiéru odohrá žilinský orchester


Foto: Mladá skladateľka predstavuje dielo Tam okolo Strečna. Svetovú premiéru odohrá žilinský orchester Foto: ŠKO Žilina

Štátny komorný orchester Žilina uvedie 23. mája o 19:00 svetovú premiéru diela Tam okolo Strečna. Zložila ju mladá slovenská hudobná skladateľka Haimoni Balgavá. Skladba je inšpirovaná rovnomennou slovenskou povesťou od Pavla Dobšinského o vílach spod Strečna. 

Dielo skomponovala priamo na objednávku ŠKO Žilina. „Skladba je orchestrálnym zhudobnením slovenskej povesti Tam okolo Strečna z knihy Prostonárodné slovenské povesti od Pavla Dobšinského. Premosťuje svet fantázie s ľudovou tradíciou, jej rytmus a melódie v sebe nesú veselosť a tanečnosť, zatiaľ čo orchestrálna inštrumentácia vytvára pestrý a dynamický zvukový obraz,“ hovorí autorka. 

Mladá slovenská skladateľka Haimoni Balgavá sa narodila v roku 1994 a pochádza z Trnavy. Od detstva sa venovala hre na klavíri, neskôr na ZUŠ tvorila vlastné skladbičky. Na Štátnom konzervatóriu v Bratislave študovala kompozíciu a hru na klavír, v štúdiu pokračovala na JAMU v Brne.

Absolvovala viaceré workshopy a skladateľské kurzy, získala niekoľko ocenení v prestížnych skladateľských súťažiach. Žilinské publikum mohlo jej oceňované diela počuť v podaní Štátneho komorného orchestra už dvakrát - skladbu Zvuky džungle v máji 2021 a skladbu Carpathian Timbre v marci 2023.„Poslaním Štátneho komorného orchestra Žilina je okrem iného aj podpora slovenskej tvorby a mladých umelcov. Preto sme veľmi radi, že Haimoni Balgavá napísala skladbu inšpirovanú lokálnou povesťou priamo pre náš orchester a nadviazali sme tak na skvelú doterajšiu spoluprácu,“ dodáva generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl. 

Skladba Tam okolo Strečna zaznie po prvýkrát na koncerte Hudba a starodávne mýty, pod vedením šéfdirigenta ŠKO Žilina Františka Macka. Koncert sa bude konať 23. mája 2024 o 19:00 v Dome umenia Fatra.

Zaznie na ňom aj Symfónia č. 7 h mol „Nedokončená“ od Franza Schuberta a výber z celej scénickej hudby k Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej, vrátane ikonicky známeho Svadobného pochodu. V ňom sa predstavia skvelé mladé slovenské speváčky pôsobiace v zahraničí Adriana Banásová a Zuzana Čurmová, v spojení s dievčenským speváckym zborom žilinského konzervatória. 

Viac informácií o koncerte, program a rezerváciu vstupeniek nájdete na tomto odkaze. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: