Zo žilinského gymnázia na Oxford: Pomôžte Martine v štúdiu na prestížnej univerzite


Foto: Zo žilinského gymnázia na Oxford: Pomôžte Martine v štúdiu na prestížnej univerzite Foto: okraje: pexels.com; stred: Martina Bolibruchová

Martina Bolibruchová vyrastala v panelákovom byte na žilinskom sídlisku. Po základnej škole jej kroky viedli na miestne gymnázium na Varšavskej ceste, odkiaľ pokračovala do hlavného mesta, kde vyštudovala filmovú réžiu. Osud ju na dva roky zavial aj do marketingovej sféry vo Švajčiarsku, napokon sa však rozhodla vrátiť späť na Slovensko. V rodnej krajine totiž vidí veľký potenciál na rast.

Svojou troškou k zlepšeniu sa rozhodla prispieť aj sama, keď v roku 2018 spoluzaložila OZ Zmudri, platformu, ktorá chce v ľuďoch posilňovať aktívne občianstvo. Po rokoch budovania konceptu a práce s mladými však pocítila túžbu posunúť sa na nový level a pustiť sa aj do systémových zmien. Aj napriek tomu, že cesta k nim je tŕnistá, Martina sa rozhodla urobiť prvý krok. A vyplatilo sa.

Prednedávnom rodáčke zo Žiliny pristála v emailovej schránke radostná správa o prijatí na prestížnu Oxfordskú univerzitu. Stojí tak pred ňou obrovská výzva v podobe štúdia programu Public Policy (teda Verejná politika). Okrem toho je však konfrontovaná s poslednou prekážkou.

Školné na Oxforde predstavuje astronomickú sumu 49 990 libier, teda približne 58-tisíc eur. Situáciu sťažuje aj fakt, že štúdium je akademicky náročné a študentov vyťažuje na maximum. Popri návšteve univerzity je tak práca priam nedosiahnuteľná. Preto sa rozhodla obrátiť na svoje podporovateľky a podporovateľov a spustila verejnú zbierku cez Donio.„Plne si uvedomujem, že štúdium na Oxforde nie je žiadna základná životná potreba a je to veľký luxus. Práve preto, aby som po štúdiu nemusela pre splatenie veľkých dlhov uprednostniť vysoko platené pozície v zahraničných korporátoch, ale mohla sa slobodne rozhodnúť pre prácu s čo najväčším prínosom pre spoločnosť, som vytvorila túto kampaň,“
vysvetľuje Martina, ktorá už v minulosti potvrdila, že je talentom, ktorý chce vedomosti a zručnosti aplikovať doma, na Slovensku.

Časť nákladov na štúdium a život dokáže pokryť z vlastných úspor a vďaka podpore rodičov. Niekoľko stoviek do Martininho rozpočtu môžu priniesť aj menšie granty či štipendiá, o ktoré sa uchádza, cieľ je však aj v prípade ich získania stále ďaleko. Niektorí sa možno pýtajú, prečo nesiahnuť po známej možnosti v podobe študentskej pôžičky. Problémom je, že požiadať o ňu môže až 30. septembra. V tom čase už Martina bude sedieť v škole a školné musí dokladovať ešte v júli.

Poslednou možnosťou je tak verejná kampaň, cez ktorú rodenej Žilinčanke môžete kúpiť deň či dva na Oxforde aj vy, a to po kliknutí SEM. Prvým míľnikom zbierky je suma 5-tisíc, ktorá Martine pomôže vykryť prvý mesiac štúdia. V čase zverejnenia článku sa vyzbierané financie blížia k 800 eurám, do ukončenia však zostáva ešte 57 dní.

„Založila som si taktiež transparentný účet, kam poputujú aj získané peniaze z tejto kampane a ktorý môžete počas celého môjho štúdia sledovať. Z každého vášho príspevku sa budem tešiť,“ dodáva Martina Bolibruchová na záver.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: