Chcete obohatiť svoju zbierku rastlín? Nové úlovky nájdete na swape žilinskej komunitnej záhradky ZaKoZa


Foto: Chcete obohatiť svoju zbierku rastlín? Nové úlovky nájdete na swape žilinskej komunitnej záhradky ZaKoZa Foto: freepik.com

Nového majiteľa nepotrebujú len kúsky odevov z druhej ruky či detské hračky a knihy. Starostlivé ruky hľadajú aj rastliny. Ste nadšencom pestovania či záhradkárčenia a domácnosť by ste si chceli ešte viac zazelenať alebo naopak potrebujete uvoľniť priestory? Práve na vás čaká žilinská komunitná záhradka ZaKoZa na Hlinách, kde sa už v sobotu 25. mája bude konať Jarný swap rastlín.

Vítaní sú všetci nadšenci zelene – či už amatérski, hobby aj profesionálni záhradkári a pestovatelia. Vymeniť si s nimi môžete priesady, odrezky, odkopky trvaliek, no aj kríky alebo stromčeky. Organizátori swapu, ktorého pestré podoby naberajú v posledných rokoch na popularite, však prichádzajú aj s novinkou.

„Tentokrát môžete so sebou priniesť alebo si odniesť aj izbové či okrasné rastliny. Ich zakorenené odrezky či vami vypestované omlady, nadbytky, skrátka čokoľvek, čo by ste si radi vymenili za nové odrody, ktoré vo vašich záhonoch, záhradkách alebo obývačkách chýbajú,“ spresňujú.

Zdroj: freepik.com

Okrem nových rastliniek môžete zo swapu odchádzať aj s novými cennými vedomosťami od tých skúsenejších, no viac sa môžete dozvedieť aj počas pripravovanej prednášky o bylinkách. Tá začne v záhradke o 11. hodine. So swapovaním sa začne ešte skôr o 10:00 a potrvá až do 12:30 hod.


Ako sa do výmeny zapojiť? Doma si pripravte rastliny, ktoré chcete posunúť ďalej. Prinesiete ich v nádobách, ktoré ste ochotní darovať spolu s nimi, ako napríklad kelímky, vedierka alebo plastové kvetináče. Z ponuky ostatných účastníkov si potom aj vy môžete vybrať toľko rastlín, koľko ste priniesli.

Pri výbere rastliniek, ktoré chcete podarovať, siahnite po takých, ktoré netrápia žiadne choroby či škodcovia. Vymieňať sa zároveň môžu iba legálne a neinvazívne druhy rastlín povinne označené minimálne názvom druhu. Vítaným bonusom môže byť popis ďalších údajov, akými sú odroda, výška rastliny, farba kvetu, čas kvitnutia či vhodné podmienky.

„Tešíme sa na vás!“ odkazujú organizátori. Nezabudnite, život rastlinky swapom neskončí. Po príchode domov jej nájdite vhodné miesto podľa odporúčaní predošlého pestovateľa a dobre sa o ňu starajte. Navštíviť zelený raj ZaKoZa počas swapu môže každý vrátane malých detí či psíkov na vôdzke, a to bez platenia akéhokoľvek vstupného.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Žilina, Hliny, Bajzova ulica
Dátum: 25.05.2024 - 10:00


Prečítajte si viac: