Na Rozsutci sa zahniezdil najvzácnejší vtáčí druh. Lastovičky skalné sú jediné na Slovensku


Foto: Na Rozsutci sa zahniezdil najvzácnejší vtáčí druh. Lastovičky skalné sú jediné na Slovensku Foto: Facebook/Národný park Malá Fatra

V Žilinskom kraji boli opäť spozorované najvzácnejšie vtáky na Slovensku. Dve lastovičky skalné zaznamenal zoológ Správy Národného parku Malá Fatra Tomáš Flajs v prírodnej rezervácii Rozsutec.

O dobrú správu sa s verejnosťou podelil na sociálnych sieťach Národný park Malá Fatra. Rovnaký druh lastovičky najbližšie hniezdi až v Rakúskych Alpách.

„Jedince boli pozorované neďaleko hniezdnej steny, kde úspešne hniezdili v sezónach 2022 a 2023. Predmetná lokalita je jediným hniezdiskom v rámci Slovenska, nakoľko hniezdi iba jediný pár, ide o najvzácnejší hniezdiaci vtáčí druh Slovenska,“ napísal Tomáš Flajs.

Nový vtáčí druh bol na Slovensku objavený práve v roku 2022 pracovníkom Správy Národného parku Slovenský kraj Štefanom Matisom. Lastovičky spozoroval počas svojho voľného času, ktorý využil na turistiku v Malej Fatre.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu