Peter Cibulka: Žilinské sídliská a mestské časti potrebujú pravidelné investície do systematického rozvoja


Foto: Peter Cibulka: Žilinské sídliská a mestské časti potrebujú pravidelné investície do systematického rozvoja
Galéria: 5 fotiek

Rozhovor so žilinským mestským a krajským poslancom Petrom Cibulkom o petícii, ktorá ma podporiť budovanie a revitalizáciu detských ihrísk, športovísk, chodníkov, zelene a iných potrebných vecí vo všetkých častiach Žiliny.

Prečo ste začali s petíciou za investície do sídlisk a mestských častí?

Primátor spolu s partnermi vo vedení mesta a poslancami, ktorí podpísali dohodu o spoločnom postupe, politicky zablokovali financie, ktoré boli v minulých rokoch určené na rozvoj sídlisk a mestských častí. Z týchto financií sa po minulé roky na základe spolupráce občanov, poslancov a zamestnancov mestského úradu veľmi efektívnym, systematickým a rýchlym spôsobom budovali detské ihriská, športoviská, chodníky, zeleň a mnoho iného. Cieľom petície je, aby na každé sídlisko a mestskú časť  išlo každý rok 120 000 eur na spomínaný typ projektov a tento rozvoj občianskej vybavenosti mohol ďalej pokračovať. 

Celý názov je „Petícia za schválenie pravidelného finančného balíka pre rozvoj sídlisk a mestských častí v Žiline“ a na tomto linku ju môžete aj podpísať

https://www.mojapeticia.sk/campaign/peticia-za-schvalenie-pravidelneho-financneho-balika-pre-rozvoj-sidlisk-a-mestskych-casti-v-ziline/8a250e7e-5ab5-42c4-aa0d-fb4f3f54d1c3

Minulý rok sme niektorí poslanci naposledy tieto financie presadili do rozpočtu a v obvodoch, kde sa poslanci snažili niečo budovať, to je aj cítiť. Vlčince aj vďaka týmto financiám urobili v poslednej dobe veľký skok a rekonštruovali množstvo plôch na šport a množstvo chodníkov. Na Solinkách sa snažíme zlepšovať verejný priestor dlhodobo. Jednoducho dokázali sme plniť požiadavky a potreby obyčajných občanov nášho mesta. Teraz to však vedenie mesta politicky zablokovalo.

Vedenie mesta argumentuje tým, že tento rok nie sú peniaze

Z týchto financií sa robili tie najzákladnejšie veci, ktoré ľudia potrebujú na dôstojný a kvalitný život. Napĺňať  tieto potreby je psou povinnosťou mesta a nie nadštandard. To akoby niekto povedal, že mesto nemá na platby za elektrinu. Ak nie sú peniaze na tie najzákladnejšie veci, potom musia niekde z mesta unikať. Poukázal som na niekoľko príkladov katastrofálneho mrhania financií, ktoré mali ísť na sídliská a do mestských častí.

Aké konkrétne mrhanie máte na mysli?

Vedenie mesta napríklad minulo 216 000 eur za drevenú stavbu Kreatívneho trhoviska v centre mesta, ktorá stojí na cudzom pozemku so zmluvou na prenájom len na tri nasledujúce roky. Než bola táto drevená stavba postavená, bolo podľa zmluvy dokonca zaplatených 2 roky nájmu za vtedy prázdny pozemok a to dokopy 24 000 eur. Len tieto náklady týkajúce sa tejto drevenej dočasnej stavby sú väčšie ako celý ročný v súčasnosti blokovaný rozpočet na základnú občiansku vybavenosť napríklad pre Vlčince a Solinky dokopy! Veď to je neuveriteľné.

Ďalšie státisíce sa míňajú na projektové dokumenty, z ktorých sa polovica nezrealizuje, zvláštne právne služby a marketing. Zaujímavé sú aj rôzne cesty do zahraničia vedenia a úzkeho kruhu vedúcich na úrade za desaťtisíce eur. A stále ide iba o zlomok toho, kam odtekajú financie na predražené zbytočnosti namiesto reálnych a praktických projektov pre občanov ako napríklad detské a športové ihriská, chodníky, zeleň, bezpečnostné kamery a iné praktické veci.

Mesto aj rozpočet doslova patrí občanom. Je absurdné, že vedenie mesta s pomocou veľkej časti poslancov konajú proti vlastným občanom. Malo by byť samozrejmé, že tieto financie, o ktoré žiada petícia, by mali byť pevnou súčasťou každoročného rozpočtu mesta a každý rok by sa mal verejný priestor na sídliskách a mestských častiach postupne zlepšovať.

Na inom mieste ste spomínali, že rozpočet mesta je väčší ako v minulosti

Za posledných rokov sa mestu zväčšili príjmy a disponuje veľkým rozpočtom. Extrémne sa zdvihli dane, minulý rok sme dostali mnohomiliónové dotácie od štátu a bral sa úver viac ako 10 miliónov eur, pod mesto sa dostalo parkovanie.  Kde sú tie peniaze?

Akým spôsobom chcete teda tieto investície do obvodov presadiť?

Chcem podať pozmeňujúci návrh k rozpočtu na aprílovom zastupiteľstve. Ak v apríli nebude prijatý, budeme zbierať podpisy aj na papierovú verziu petície na všetkých sídliskách a mestských častiach a vysvetľovať občanom, prečo je potrebné mať v rozpočte takúto stabilnú zložku a prečo to tak tento rok nie je. Verím, že podpisov bude na jeseň dokopy aspoň 3000. Potom predložím tento návrh znova, až kým nebude prijatý.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok