Ministerstvo životného prostredia sa dohodlo s KDH o zmene zákona umožňujúceho odstrel medveďov


Foto: Ministerstvo životného prostredia sa dohodlo s KDH o zmene zákona umožňujúceho odstrel medveďov Foto: Úrad vlády

Medvede sa v blízkosti ľudských obydlí pohybujú čoraz častejšie. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) hovorí o ráznych krokoch, ku ktorým musí Vláda SR pristúpiť. Stretol sa však s odporom ekoaktivistov a ochranárov. Dnes to vyzerá tak, že nová legislatíva nadobudne platnosť napriek všetkej kritike. Minister priznal, že museli upraviť podstatné detaily.

Nový návrh zákona, ktorý má umožniť odstrel medveďa hnedého, nebude ústavný. Z vlády a parlamentom by mal prejsť len vo forme bežného zákona. Na jeho schválenie tak nebude potrebná ústavná väčšina v parlamente. Súčasťou avizovaných zmien má byť aj možnosť odstrelu vo vzdialenosti do 500 metrov od obce. Po novom tak bude možný len v prípade ohrozenia zdravia a života ľudí alebo majetku.

Po kozmetických úpravách by mal podľa ministra nový zákon prísť na vládu už túto stredu, pričom následne by ho chceli schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Správu priniesol Denník N.


Tarabovi pomohla dohoda s KDH

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa dohodlo s opozičným KDH na zmene zákona, ktorý bude riešiť odstrel medveďa mimo správneho konania. Legislatívny návrh je ďalej podľa Tarabu vo veľkej miere stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť ministerstvo. „Je to dôkaz toho, že podaná ruka, ktorú som dal opozícii, bola úspešne prijatá,“ pochválil sa Taraba.

V pôvodnej forme zákona, ktorý chceli parlamentom pretlačiť ako ústavný, sa zákone hovorilo o 500-metrovej bezpečnostnej zóne, v ktorej by bolo možné pristúpiť k likvidácii medveďa bez správneho konania. „Teraz ten návrh hovorí, že odstrel medveďa sa bude môcť robiť pri ohrození života, zdravia, ale aj majetku, alebo hospodárskych záujmov. A presnú lokalitu určí na základe mimoriadnej situácie okresný úrad,“ vysvetlil Taraba.

Na Slovensku je dnes, podľa Tarabovych slov, mimoriadna situácia vyhlásená v 19 lokalitách. „Naozaj v skrátenom konaní získajú veľmi silný mandát na eliminovanie medveďa,“ podčiarkol Taraba.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu