V minulosti na nich volali políciu, teraz tvoria legálne. Do Čadce sa vracia projekt JAM4PEOPLE


Foto: V minulosti na nich volali políciu, teraz tvoria legálne. Do Čadce sa vracia projekt JAM4PEOPLE
Galéria: 3 fotky
Foto: JAM4PEOPLE

Nie je to tak dávno, čo sa u nás začali objavovať pomaľované vagóny vlakov či farebné obrazce na budovách. Graffiti ako druh umenia a sebavyjadrovania sa na Slovensku rozšíril v 90. rokoch a hneď boli verejnosťou vnímané negatívne. Medializácia jednotlivých prípadov i zásahy politikov dospeli až do štádia, že nelegálnu tvorbu dnes považujeme za trestný čin, za ktorý možno ísť aj do väzenia.

V roku 2007 vznikol na Kysuciach projekt JAM4PEOPLE, ktorý sa dodnes snaží o to, aby ľudia nechápali graffiti iba ako vandalizmus, ale aj ako súčasť moderného umenia či určitej subkultúry. Pod ich značkou tak vznikajú legálne maľby výlučne na povolených plochách. Projekt teraz prichádza s ďalším ročníkom. Uskutoční sa 29. júna 2024 v Čadci

„V každom meste či dedine majú problém s graffiti a street artom. Ilegálne maľovanie je trestné a brané ako poškodzovanie cudzej veci, tým myslím aj lepenie graffiti nálepok, či písanie podpisov sprejerov,“ upozorňuje organizátor akcie Jozef Miškovič s tým, že aj naňho chceli v minulosti kvôli graffitom volať políciu. 

Podľa neho môže byť riešením vyjsť tvorcom v ústrety a ponúknuť im voľné plochy. V rámci projektu JAM4PEOPLE preto bude k dispozícii viacero plôch na území mesta. Na všetky majú povolenie od súkromných majiteľov. Konkrétne miesta však budú uverejnené až tesne pred akciou na instagramovom profile @jam4people_graffitifestival

Uvedené plochy následne s partiou nadšencov natrú podkladovými farbami, aby bol výsledok čo najlepší. „Okrem plôch na maľovanie som zabezpečil aj spreje, rebríky, občerstvenie a ubytovanie pre umelcov. Graffiti nie sú lacný koníček. Na jeden kus je potrebných aspoň 10 až 15 sprejov,“ dodáva Jozef Miškovič.

Na pripravovanej akcii bude maľovať 15 umelcov z Poľska, Česka a Slovenska. Uprednostnení budú tí, ktorí v Čadci ešte nemaľovali. Téma malieb je voľná a každý umelec použije vlastný štýl písma či obrázkov. Jediné, čo musí ich tvorba spĺňať, je to, aby nemala rasistický, politický, či nenávistný charakter.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok