Mestskí policajti odchytili všetky túlavé psy na Bratislavskej. Rómovia mali kastráciu zdarma


Foto: Mestskí policajti odchytili všetky túlavé psy na Bratislavskej. Rómovia mali kastráciu zdarma Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Jednou z úloh mestskej polície v Žiline je aj vyhľadávanie, odchyt a starostlivosť o túlavé, zabehnuté alebo opustené domáce zvieratá. Počas roka 2023 sa jej príslušníkom podarilo odchytiť 144 psov a 30 mačiek.

Vďaka čipom, ktoré zavádza veterinár pod kožu zvieraťa, sa podarilo identifikovať desiatky majiteľov psov. Domov sa ich vrátilo z celkového počtu až 89. Ďalších 35 bolo umiestnených do útulku v Mojšovej Lúčke, 8 psíkov odovzdali policajti Občianskemu združeniu Tulkáčik a ostatné skončili v náhradnej starostlivosti.

V troch prípadoch boli privolaní k zrazenému zvieraťu, ktoré bolo kvôli vážnym zraneniam odnesené veterinárovi na eutanáziu. Podľa správy o činnosti polície za minulý rok sa nepodarilo odchytiť 17 nahlásených psov.

Mestská polícia Žilina počas výkonu služby zabezpečovala 24-hodinový servis pre odchyt psov. Mimo prevádzkových hodín útulku boli zvieratá umiestňované v núdzovom priestore, a to dočasne v koterci nachádzajúcom sa v objekte Mestskej polície Žilina,“ priblížili policajti.

Túlavé psy na Bratislavskej

Mestská polícia spolupracovala aj so zamestnancom komunitného centra pre rómsku problematiku na Bratislavskej ulici. Počas uplynulého roka odchytili všetky túlavé psy v rómskej kolónii. Ak sa k nim prihlásil majiteľ, vrátili mu ich vykastrované. Okrem toho zvieratá zabezpečovali proti úteku, čo chodil pravidelne kontrolovať kynológ.


Tri psíky boli odobraté z nevhodných podmienok a umiestnené v útulku. Policajti spoločne s Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou zistili až sedem prípadov, kedy boli psy chované a držané v nevyhovujúcich podmienkach.

„Marginalizovanej skupine na území mesta bola tiež zo strany mestskej polície poskytovaná pomoc spočívajúca vo vybavení bezplatnej sterilizácie, kastrácie zvierat a takisto v odbornom poradenstve týkajúcom sa chovu a držania zvierat v nadväznosti na dodržiavanie právnych noriem,“ doplnila Mestská polícia Žilina.

Policajti odchytávali aj mačky

Okrem túlavých a stratených psov sa mestským policajtom podarilo v roku 2023 odchytiť aj 30 mačiek. Tie najskôr umiestňovali do zariadenia pani Mrázikovej, ktorá prijala 14 zvierat.

Mesto neskôr uzatvorilo zmluvu so Žilinským útulkom pre mačky, kam ich policajti priviezli sedem. Všetkých 9 nájdených mačiatok prijalo do svojej starostlivosti Občianske združenie Tulkáčik.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu