Na hranici Žilinského kraja sa už týždne túla plachá fena. Ak ju uvidíte, nahláste jej polohu odborníkom


Foto: Na hranici Žilinského kraja sa už týždne túla plachá fena. Ak ju uvidíte, nahláste jej polohu odborníkom Foto: Facebook/CPZ - Centrum Prevýchovy Zvierat - KS Nová Baňa

Na hranici Žilinského a Banskobystrického kraja sa už aspoň dva týždne túla fena československého vlčiaka. Novinky o jej pohybe pravidelne zverejňuje na sociálnej sieti Centrum prevýchovy zvierat v Novej Bani, ktoré po nej intenzívne pátra už dlhé dni. Fena však medzitým nabehala už stovky kilometrov a sily sa jej postupne míňajú.

„Na 99 % percent sa jedná o vyhodené zviera, prípadne zviera od majiteľa, ktorý oň nemá záujem a preto ho vôbec nehľadá,“ spresňuje centrum. Na osude feny záleží mnohým ľudom. V oblasti, kde by sa mala pohybovať, ju hľadajú dobrovoľníci, členovia viacerých občianskych združení, no na jej záchrane sa podieľajú aj mestskí policajti z Kremnice, poľovnícke združenie či okolité útulky.

Problémom je, že zviera neustále mení lokalitu. Spočiatku ju z času na čas zahliadli v susednom kraji v Kremnici či na Krahuliach. Neskôr sa začala presúvať smerom na Martin. Štvornohú tuláčku videli v okolí Turčianskeho Michala, obce Rakša, ale aj pri mestskej časti Turčianskych Teplíc s názvom Diviaky.

Najnovšie správy o jej pohybe hlásia opäť z Banskobystrického kraja, a to konkrétne z Dolného Harmanca. Podľa centra prevýchovy sa však môže v nasledujúce dni opäť vrátiť do spomínaných lokalít, a teda aj na Turiec.


Keďže fena je mimoriadne plachá a citlivo reaguje najmä na mužov, pri strete s ňou je potrebné držať sa niekoľkých zásad. V žiadnom prípade na ňu nekričte, nenaháňajte a nekŕmte ju. Výnimkou je len situácia, kedy by ste jej dokázali hodiť jedlo z auta, a týmto spôsobom ju aspoň na chvíľu zdržať na jednom mieste. Po vystúpení z auta, ale pred človekom ujde.

Dôležité je, aby ste ju na oko ignorovali a čím skôr zavolali odborníkov. Najrýchlejšou voľbou je kontaktovať centrum prevýchovy na telefónnom čísle 0917 875 616, ktoré zvolí ďalší postup. „Čím väčší kľud bude mať, tým skôr bude chytená,“ spresňujú.

„Zatiaľ sa ju nepodarilo nikde zastihnúť v kľude, nájsť miesto, kde by sa naučila na kŕmenie a odchytovú klietku. Veterinár s narkotizačnou zbraňou sa v takomto prípade naozaj nedá využiť, šanca na jej nájdenie v zvolený deň je takmer nulová a pri tejto kondičke by ešte stihla aj po fuknutí obehnúť 5 dedín,“ vysvetľujú na záver pracovníci centra.

Prečítajte si viac:


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu