Žerušnica, agát či ďatelina: Prednáška v Budatínskom hrade odhalí čaro jedlých divorastúcich byliniek


Foto: Žerušnica, agát či ďatelina: Prednáška v Budatínskom hrade odhalí čaro jedlých divorastúcich byliniek Foto: Vľavo: archív Žilinak.sk; Vpravo: pmza.sk

Kvety prvosienky, agátu alebo ďateliny, no aj žerušnica či kostihoj. Jar je bohatá na šťavnaté výhonky, púčiky a mladé listy, ktoré s ľahkosťou využijete aj v kuchyni. Stačí len vedieť ako a najmä to, po ktorých divorastúcich rastlinách by ste mali siahnuť.

Ak aj vám je táto téma blízka, nevynechajte prednášku s názvom Jedlé divorastúce bylinky. V Budatínskom hrade si ju môže vypočuť široká verejnosť v utorok 9. apríla o 16. hodine.

Viaceré známe i neznáme a chuťovo príjemné jedlé druhy rastlín záujemcom predstaví botanička Květa Kicková, ktorá o nich hovorí ako o bezplatnej a zdravšej alternatíve k produktom pochádzajúcim z „prechemizovaného poľnohospodárstva“.

„Využitie divorastúcich rastlín v našom jedálničku zabezpečuje rozmanitosť v stravovaní, zlepšuje trávenie vďaka pozitívnej stimulácii ľudskej bakterioflóry a predstavuje hodnotný zdroj živín, minerálnych látok a nepreberného množstva biologicky aktívnych látok s liečivými účinkami,“ vysvetľuje Květa Kicková. 


Pre účastníkov prednášky si pripravila aj niekoľko tipov na zdravé a nenáročné recepty. Hoci zber je v prípade niektorých rastliniek podmienený aktuálnou sezónou, podľa Květy Kickovej si zdravý šalát, polievku, pesto alebo smoothie môžete pri troche skúseností pripraviť po celý rok.

„Množstvo druhov nám môže v kuchyni v čerstvom alebo sušenom stave nahradiť koreniny. Dodržiavať stačí len zopár základných pravidiel: zbierame druhy, ktoré poznáme v nekontaminovanom prostredí a zbierame v množstvách, ktoré dokážeme skonzumovať, aby sme neohrozili prežitie populácie na lokalite,“ dodáva Kicková. 

Viac už prezradí v priestoroch Budatínskeho hradu. Vstupné na prednášku je pre dospelých záujemcov vo výške 2 eurá, deti do 6 rokov majú vstup bezplatný.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu