FOTO: Mesto Žilina chce žiakov motivovať, aby vysadli na bicykle. Tri základné školy majú nové prístrešky


FOTO: Mesto Žilina chce žiakov motivovať, aby vysadli na bicykle. Tri základné školy majú nové prístrešky
Galéria: 3 fotky
Foto: zilina.sk

Tri základné školy v Žiline sa tešia praktickej novinke. Svoje bicykle a kolobežky si žiaci a pedagógovia môžu pohodlne odložiť priamo v školskom areáli, žilinská samospráva totiž vybudovala nové prístrešky. Zatiaľ slúžia základným školám Gaštanová, Karpatská a Hájik. V ich výstavbe však mesto plánuje pokračovať.

Jednotlivé stojiská sú vybavené dvojposchodovými uzamykateľnými stojanmi na bicykle, pričom do jedného prístrešku sa ich zmestí až 32. V prípade, že vnútorný priestor slúži na parkovanie bicyklov, ale aj kolobežiek, kapacita je znížená na 16 bicyklov a 28 kolobežiek.

Vybudovanie cykloprístreškov stálo viac ako 325-tisíc eur, no necelú polovicu z tejto sumy, 154 974,40 eur, tvorí príspevok z fondov Európskej únie. Primátor Žiliny Peter Fiabáne verí, že novinka, do ktorej sa rozhodli investovať, zvýši záujem žiakov o ekologickejšiu formu dopravy.


„Už niekoľko rokov sa snažíme podporovať v našom meste cyklodopravu, čo znamená nielen budovať kvalitnú cyklistickú infraštruktúru, ale aj doplnkový mobiliár pre cyklistov. Verím, že tieto moderné prístrešky potešia všetkých, ktorí chodia do školy na dvoch kolesách, doposiaľ však nemali adekvátny a najmä bezpečný priestor, kde by mohli svoje bicykle či kolobežky zaparkovať a uzamknúť,“ priblížil.

Každý prístrešok je vybavený kamerovým systémom, vďaka čomu je známa obsadenosť stojanov v reálnom čase. Stav sa zobrazuje na svetelnej tabuli osadenej na čelnej strane stojiska, ktorá zobrazuje počet voľných parkovacích pozícií na hornom i dolnom poschodí, no rovnako aj voľný priestor pre kolobežky.

„Žiaci a zamestnanci prichádzajú ráno do školy v približne rovnakom čase. V okolí prístreškov sa bude pohybovať viacero užívateľov súčasne. Manipulačný priestor a koridory sú preto naprojektované tak, aby umožňovali bezpečný a komfortný pohyb a manipuláciu s bicyklami a kolobežkami aj v takýchto situáciách,“ doplnil Ľuboš Slebodník z oddelenia dopravy a mobility Mestského úradu v Žiline.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu