Ostrý jazyk gangstrov aj radikálne myšlienky mladých. V žilinskom divadle si servítku pred ústa nedávajú


Foto: Ostrý jazyk gangstrov aj radikálne myšlienky mladých. V žilinskom divadle si servítku pred ústa nedávajú Foto: Mestské divadlo Žilina

Mestské divadlo Žilina sa silným témam nevyhýba. Dôkazom je aj dvojica predstavení v závere aktuálneho týždňa. V piatok 5. apríla vás čaká ľahko napísaná súčasná komédia dramatika Mohameda Rouabhiho Triky, fet a makači v réžii Eduarda Kudláča. O deň neskôr, v sobotu 6. apríla, je pripravená sugestívna inscenácia Manifest režiséra Pavla Viechu s následnou diskusiou s odborníkmi.

Po sobotňajšej repríze sa bude dramaturgička Manifestu Daniela Brezániová rozprávať s odborníkmi na deradikalizáciu Lukášom Zorádom a Michalom Bertom o prevencii extrémizmu, depolarizácii či o stratégiách, ako sa vysporiadať s rôznymi online hrozbami, ale aj o dôležitosti trávenia voľného času mladých ľudí v období, keď si formujú svoju osobnosť.

Triky, fet a makači

(5. apríla o 19:00 hod.)


Ritchie, Franckie, Jo, Sergio a Tony sú partička nerozlučných kamarátov, ktorí raz prídu na to, ako sa dostať k rýchlym prachom, ale najprv musia prekonať množstvo vlastných problémov. Keďže ide o gangsterku, nechýba kvalitný humor, autentický a explicitný jazyk – veď sa nachádzame v prostredí sociálnych vydedencov. Inými slovami, neberú si žiadne servítky pred ústa, ani rukavičky. Aké triky použijú, aby sa dostali k peniazom? A vôbec, súvisí s tým nejako láska? 

Manifest

(6. apríla o 19:00 hod.)

Štyria mladí ľudia izolovaní v štyroch izbách. Čo sa stane, keď ich samota zavedie k radikalizácii a extrémnym činom? Tvorcovia v Manifeste pracujú s autentickými materiálmi, nenávistné texty radikálov kladú vedľa ich osobných denníkových zápiskov a empatických esejí slovenských študentov. Za príbehmi mnohých z nich cítiť veľkú osamelosť a túžbu byť vypočutý a niekam patriť. Inscenácia je výzvou pre mladých, ale aj pre rodičov, aby sa zaujímali o svoje deti a nedali im pocítiť, že ich otravujú, keď sa za nimi rozhodli prísť.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu