Pri Vodnom diele Žilina našli mŕtvu korytnačku. Na Slovensku je tento druh zakázaný


Foto: Pri Vodnom diele Žilina našli mŕtvu korytnačku. Na Slovensku je tento druh zakázaný Foto: Facebook/VN Žilina

Dobrovoľníci sa aj tento rok pustili do jarného upratovania okolo Vodného diela Žilina. Počas zbierania odpadkov, ktoré nezodpovední ľudia vyhádzali do okolia vodnej nádrže, objavili aj uhynutú korytnačku písmenkovú. Informovala o tom facebooková stránka VN Žilina.

Korytnačka pravdepodobne neprežila zimu. Nejde o prvý prípad, mŕtve zvieratko bolo nájdené aj počas minulej jari. Chov tohto konkrétneho druhu je však na Slovensku zakázaný, keďže bol zaradený do zoznamu nepôvodných a inváznych živočíchov. Ľudia ich zvyknú vypúšťať do voľnej prírody, kde agresívne vytláčajú korytnačku močiarnu, pôvodnú obyvateľku nášho územia.


Dovoz na Slovensko, chov, obchodovanie aj vypúšťanie korytnačky písmenkovej je pritom zakázané zákonom. „Ak zaregistrujete, že korytnačku písmenkovú predáva nejaký chovprodukt, obchody s týmto zameraním či iná súkromná alebo verejná osoba, kontaktujte Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP),“ žiada Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu