Pred žilinskou väznicou znela reč popierača holokaustu Magáta. Chce kandidovať spoza mreží


Foto: Pred žilinskou väznicou znela reč popierača holokaustu Magáta. Chce kandidovať spoza mreží Foto: youtube.com/JAN KVIETOK

Pred žilinskou väznicou sa koncom minulého týždňa zhromaždil menší dav. Ľudia s rovnakými názormi a slovenskými vlajkami v rukách prišli vyjadriť podporu uväznenému Mariánovi Magátovi, ktorý je neprávoplatne odsúdený za extrémistické trestné činy. Napriek tomu tvrdí, že chce kandidovať do európskeho parlamentu.

Magát, ktorý je známy napríklad svojím spochybňovaním holokaustu, bol Špecializovaným trestným súdom uznaný vinným zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Po prejednaní viac než 40 skutkov mu bol uložený trest odňatia slobody na šesť rokov. Toto rozhodnutie nie je právoplatné, keďže sa proti nemu odvolal obžalovaný, ale aj prokurátor. Zatiaľ však ostáva vo väzbe.

Obyvatelia Žilinského kraja Magáta poznajú aj ako zakladateľa skupiny Vzdor Kysuce. Už dlhšiu dobu sa snaží angažovať v politike - najskôr kandidoval v parlamentných voľbách, v roku 2017 sa chcel stať predsedom Žilinského samosprávneho kraja, v čom mu zabránilo odsúdenie za nedovolené ozbrojovanie. O ďalšej kandidatúre uvažuje aj spoza mreží.


„Dňa 16. marca sa v čase od 14:00 hod. do 15:00 hod. v Žiline na Hlbokej ceste uskutočnilo ohlásené zhromaždenie občanov. Polícia počas celého priebehu zhromaždenie monitorovala. Zhromaždenie malo pokojný priebeh a k narušeniu verejného poriadku nedošlo,“ uviedla žilinská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Ľudia sa pred väznicou zhromaždili preto, aby si vypočuli Magátovu reč. Tá zaznela z privezených reproduktorov. V nej okrem iného označil súdy aj historikov za skorumpovaných a uviedol, že je trestaný za šírenie pravdy.


„Som v tomto väzení, pretože som si dovolil poukázať na lži, na ktorých je tento režim dekadencie, tento orwellovský svet postavený. Ak sa niečo postaví na lži, vždy sa tak robí, aby to viedlo k nezdaru oklamanej strany, v tomto prípade európskych národov,“ začal svoj prejav Magát.

Aktuálny režim má údajne väzniť ľudí po celej Európe za iný politický názor. Významnú úlohu má vo všetkom hrať vplyv Izraela a inštitúcií, ktoré sú naň napojené. Šesťročný trest dostal podľa vlastného názoru preto, že šestka je magické židovské číslo.


„Nie som prevychovaný, ani poučený. Naopak, som utvrdený a odhodlanejší ako kedykoľvek predtým. Chceli svetu ukázať zlomeného kajajúceho blázna, no dostali usmiateho, vyrovnaného a za svojím cieľom idúceho protivníka,“ pokračoval Magát. Pochválil sa tiež svojím vyjadrením pred súdom, že „nie je štetka a netancuje tak, ako režim píska“.

Najväčšie prekvapenie prišlo na záver jeho prejavu. Svojim podporovateľom totiž povedal, že bude z väzenia kandidovať do Európskeho parlamentu. V jeho mene má konať jeho brat Peter Magát, ktorý je zapísaný v listine strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. „Keďže osobne kandidovať nemôžem, bude ma personifikovať môj brat Peter Magát. Peter Magát je Marián Magát a dokonale bude reflektovať moju osobu, názory a postoje,“ vysvetlil svoj plán.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu