Diaľnica pri Turanoch má stáť miliardu eur a viesť tunelom. Starostovia sa boja o vodu


Foto: Diaľnica pri Turanoch má stáť miliardu eur a viesť tunelom. Starostovia sa boja o vodu Foto: Ilustračné foto

Poslednou časťou diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami, ktorú zatiaľ nezačali stavať, je úsek medzi Turanmi a Hubovou. Ako informovala televízia TA3, Minister dopravy Jozef Ráž vo štvrtok 14. marca uviedol, že cena za jeho výstavbu sa má pohybovať okolo jednej miliardy eur.

Väčšina obcí v okolí podľa jeho slov súhlasí s prepojením tunelom. Na tomto variante sa však nezhodli všetci starostovia. Vedenie obcí Krpeľany a Ratkovo si neželá vedenie diaľnice tunelom, pretože sa obáva straty podzemných vôd. Obce sa odvolali aj proti výnimke z posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorú udelil Okresný úrad v Žiline.

O tom, či úrad pochybil, rozhodne sekcia vôd rezortu životného prostredia. Po skončení odvolacieho konania plánuje ministerstvo dopravy požiadať o územné rozhodnutie. Pokiaľ sa mu dovtedy podarí presadiť zákon o strategických investíciách, začne sa stavebné konanie.


Starosta Ratkova pre TA3 uviedol, že nie je spokojný s rokovaním s ministrom dopravy. Bojí sa totiž, že občania budú mať menej vody a klesne aj jej kvalita. Nepáči sa mu, že starostov z Turca obviňujú za zdržovanie stavby diaľnice, keď sa iba snažia brániť. Štát podľa neho 15 rokov nekonal a teraz chce vyriešiť všetko cez výnimky za niekoľko mesiacov.Prečítajte si viac:


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu