Cez sviatky očakávajte kolóny, na cestách môže pribudnúť až 70 percent áut. Čo bude so Strečnom?


Foto: Cez sviatky očakávajte kolóny, na cestách môže pribudnúť až 70 percent áut. Čo bude so Strečnom? Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi prichádza aj čas, kedy sa množstvo Slovákov presúva za svojimi rodinami či blízkymi. Koncom marca čaká všetky hlavné ťahy nápor vozidiel, ktoré môžu šoférovať aj menej skúsení, takzvaní sviatoční vodiči.

Na pravdepodobnosť preplnených diaľnic a rýchlostných ciest upozorňuje aj Národná diaľničná spoločnosť. Najväčšiu dopravnú špičku očakáva počas Zeleného štvrtka (28. marca) a následne aj cez Veľkonočný pondelok. Tieto dni patria medzi obdobia s najvyššou dennou intenzitou dopravy za celý rok.

„Sčítače intenzít dopravy zaevidovali počas veľkonočných sviatkov v predchádzajúcich rokoch nárast vozidiel až o 42 % oproti ostatným dňom. V roku 2023 bol na Zelený štvrtok na výjazde z Bratislavy po D1 zaznamenaný zvýšený tranzit o 34 %. Na ostatných úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bola intenzita takisto zvýšená oproti bežným dňom, a to v rozsahu od 22 do 68 %,“ približujú diaľničiari.

Na cestách bude viac vozidiel aj tesne po sviatkoch, kedy ľudia cestujú naspäť domov či do práce. Počas minulého roka bolo v utorok po Veľkonočnom pondelku zaznamenaných na komunikáciách o 25 až 30 percent viac automobilov, než zvyčajne.

V Žilinskom kraji čaká najväčší nápor práve cestu prvej triedy I/18, a to najmä v úsekoch, kde ešte nie je vybudovaná diaľnica. Otázne ostáva, či budú v tom čase pod Strečnom prebiehať ďalšie práce na vyriešení mimoriadnej situácie, ktorú spôsobili padajúce skaly. Zápchy však treba očakávať aj v Turci, na Liptove či medzi Žilinou a Kysucami.Keďže cestovať budú aj menej skúsení vodiči, Národná diaľničná spoločnosť prosí všetkých účastníkov cestnej premávky o zvýšenú pozornosť a ohľaduplnú jazdu. Sviatky je predsa lepšie prežiť v pokoji a kruhu blízkych, než v nemocnici.

Pokiaľ sa na diaľnici ocitnete v núdzi, na pomoc si môžete privolať bezplatnú Diaľničnú patrolu. Tá bude k dispozícii nepretržite, 24 hodín denne aj počas veľkonočných sviatkov. Kontaktovať ju môžete cez mobilnú aplikáciu ViaRest alebo na telefónnom čísle 0800 100 007.

„Všetkým motoristom pripomíname, že pri prejazde diaľnicou je potrebné mať zakúpenú elektronickú diaľničnú známku, aby ste tak predišli pokute. Jej zakúpenie je rýchle a jednoduché.  Elektronickú diaľničnú známku si zakupujte len cez oficiálne predajné kanály – konkrétne cez web stránku www.eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka, na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch,“ upozorňujú diaľničiari.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu