Výsledok zasadnutia krízového štábu: Aké sú najbližšie plány a obmedzenia na ceste pod Strečnom?


Foto: Výsledok zasadnutia krízového štábu: Aké sú najbližšie plány a obmedzenia na ceste pod Strečnom? Foto: Ilustračné foto

Na frekventovanej ceste vedúcej popod hrad Strečno bola začiatkom februára vyhlásená mimoriadna situácia. Zo skalného brala medzi Strečnom a Vrútkami sa uvoľnilo niekoľko veľkých kameňov, ktoré poškodili vozovku aj autá. Podľa prieskumov to navyše vyzerá, že by skaly mohli padať aj naďalej.

Kvôli riešeniu tejto situácie už niekoľkokrát zasadol krízový štáb Okresného úradu Žilina. Obec Turčianske Kľačany uverejnila výstup zo stretnutia, ktoré prebehlo v utorok 5. marca. Čo všetko sa už pod Strečnom urobilo a aké sú ďalšie plánované kroky?

Do dnešného dňa boli do nebezpečného úseku privezené betónové panely NEW JERSEY s dĺžkou 4 metre a výškou 1,2 metra. Osadené boli spolu s tyčami a kovovou záchytnou sieťou. Vykonané boli tiež všetky montážne práce pod skalným bralom, počas ktorých odstránili niekoľko nebezpečných stromov a menšie množstvo kamenných blokov. Tie boli upratané za krajnicu vozovky.

Počas aktuálneho týždňa od 4. do 8. marca prebieha kotvenie sietí za bariérami. Pracovníci sa na mieste pohybujú od 8:00 hod. do 16:00 hod., neobmedzujú však premávku. Doprava je od osadenia betónových zábran zúžená a spomalená na 30 kilometrov za hodinu, niektorí vodiči však značenie ignorujú a spôsobujú kolízne situácie. 


„V piatok 08. marca od 20:00 hod. do 09. marca do rána 08:00 hod. sa dokončia práce ochranného plota inkriminovaného miesta v Strečianskej úžine – s reguláciou dopravy a dopravnými obmedzeniami na nevyhnutný čas,“ priblížila obec výstup zo stretnutia krízového štábu.

V sobotu budú práce pokračovať od 8:00 do 17:00 hod., v nedeľu zas od 8:00 hod. do 14:00 hod. Na skalnom brale budú horolezci montovať feratu a následne testovať odolnosť osadených zábran. Doprava bude dočasne úplne zastavená.

„Nasledujúci týždeň od 13. marca do 19. marca bude horolezcami zabezpečená obhliadka skalnatého brala v inkriminovanom mieste,“ doplnila obec.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu