Na salaš nedorazili ani po zotmení. Horskí záchranári vo Veľkej Fatre pátrali po dvojici z Česka


Foto: Na salaš nedorazili ani po zotmení. Horskí záchranári vo Veľkej Fatre pátrali po dvojici z Česka Foto: hzs.sk

S priateľmi sa mali stretnúť na salaši, na dohodnuté miesto však nedorazili. Horskí záchranári boli v sobotu 2. marca 2024 požiadaní o pomoc pre dvojicu českých turistov, ktorá zablúdila vo Veľkej Fatre. 

„V pláne mali 1. marca prejsť turistickú trasu vedúcu z Liptovských Revúc cez vrch Ploská a následne zostúpiť a prenocovať na salaši pod Suchým vrchom. V sedle Ploskej však kvôli zlému počasiu vo večerných hodinách stratili orientáciu a nestretli sa s priateľmi na dohodnutom salaši,“ opisujú situáciu záchranári na svojom oficiálnom webe.

V dopoludňajších hodinách sa tak sedem horských záchranárov spolu so psom pustilo do rozsiahleho pátrania vo vytypovaných lokalitách. Jedna dvojica prepátrala Ľubochniansku dolinu, druhá vyrazila na terénnej štvorkolke do sedla Ploskej a posledná trojica spolu so psom zamierila do Zelenej doliny.

Keďže záchranári HZS predpokladali u stratenej dvojice závažnú hypotermiu, do pohotovosti bolo uvedené aj ECMO pracovisko v banskobystrickej nemocnici, ktoré vďaka prístroju dokáže zabezpečiť mimotelové okysličovanie krvi.


Obavy horských záchranárov sa však našťastie nenaplnili. „Po príchode záchranárov do Zelenej doliny v časti Radovô, bola dvojica nezvestných českých turistov nájdená v turistickom prístrešku bez zranení a pri vedomí,“ spresňujú záchranári.

Tí dvojicu na mieste vyšetrili a ďalej turistov transportovali terénnym vozidlom do Liptovských Revúc. Tu sa so záchrancami dvojica rozlúčila a ďalej pokračovala na vlastnú žiadosť samostatne.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu