Kysučania jasajú. Po piatich mesiacoch končia kontroly na hraniciach s Poľskom


Foto: Kysučania jasajú. Po piatich mesiacoch končia kontroly na hraniciach s Poľskom

Poľsko ukončí dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Podľa rozhodnutia ministra vnútra Marcina Kierwińského budú trvať do polnoci 2. marca. Vydýchnuť si tak môžu obyvatelia pohraničných obcí na Orave či Kysuciach. Práve oni často cestovali do Poľska na nákupy či výlety. 

Obyvateľom pohraničnej obce Skalité zabrala obchádzka aj pol hodinu navyše. „Do Poľska sme chodievali často, no cestu, ktorá vedie priamo z našej obce a trvala približne 15 minút, nám zabarikádovali vojaci. Museli sme chodiť cez Svrčinovec po diaľnici,“ uviedla obyvateľka obce.

Ukončeniu kontrol sa preto tešia a v najbližších dňoch netrpezlivo očakávajú, že zábrany umiestnené na priechode Skalité - Zwardoň budú odstránené. Hraničné kontroly boli zavedené z dôvodu prílevu nelegálnych migrantov cez balkánsku trasu. Od 4. októbra minulého roka mali pôvodne trvať 10 dní, odvtedy ich šesťkrát predĺžili.


Poľské úrady však budú situáciu s migrantmi priebežne sledovať a v prípade zvýšenia ohrozenia môžu hraničné kontroly obnoviť. Pohraničná stráž bude zároveň pokračovať v kontrolách v rámci krajiny zameraných na boj proti nelegálnej migrácii na hlavných komunikačných ťahoch a na ďalších vybraných miestach.

Pohraničná stráž na sociálnej sieti informovala, že len za uplynulé dva dni jej príslušníci skontrolovali na hranici so Slovenskom celkovo 12 600 osôb a 6800 vozidiel.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu