V apríli začnú s rekonštrukciou lávky na Solinkách. Vodičov aj MHD čakajú dopravné obmedzenia


Foto: V apríli začnú s rekonštrukciou lávky na Solinkách. Vodičov aj MHD čakajú dopravné obmedzenia Foto: zilina.sk

Most na Centrálnej ulici prepájajúci sídliská Hliny a Solinky dlhodobo slúži peším osobám, ale aj cyklistom. Zub času však nalomil jeho stav. Lávka vykazuje viaceré poškodenia, mesto sa preto po zrealizovaní odbornej diagnostiky rozhodlo pristúpiť k jej rekonštrukcii, ktorá odštartuje už počas najbližšieho apríla.

„Nadväzujeme tak na už zrealizované opravy mostov na sídlisku Vlčince, či už to bola lávka pre peších na Obchodnej ulici, most na Ulici Matice slovenskej či most na Ulici sv. Cyrila a Metoda, kde aktuálne realizujeme stavebné práce. Lávka pre peších na Centrálnej ulici je posledným z týchto mostných objektov, ktoré sme pred približne troma rokmi identifikovali ako najrizikovejšie a najvyťaženejšie mosty v Žiline,“ priblížil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Podľa jeho slov bude prínosom rekonštrukcie aj estetické zlepšenie verejného priestoru, no predovšetkým zaistenie bezpečnej a pohodlnej mobility. Stavebné práce potrvajú do júna a vyžiadajú si úplnú uzáveru mostného objektu. Okrem tých, ktorí pravidelne prechádzajú po moste, sa však rekonštrukcia dotkne aj motoristov. Opravy totiž prinesú aj niekoľko dopravných obmedzení.


Rekonštrukcia mosta je rozdelená na dve časti. V prvej fáze sa lávka kompletne uzavrie a demontuje. Táto demontáž sa plánuje realizovať v termíne od 26. do 28. apríla 2024. Následne v druhej fáze, od 24. do 26. mája 2024, sa osadí nový most. Obe fázy si vyžiadajú nevyhnutné výluky mestskej hromadnej dopravy i čiastočné dopravné obmedzenia.

„Vodičov, chodcov i cestujúcich mestskou hromadnou dopravou prosíme o trpezlivosť a zvýšenú opatrnosť počas rekonštrukčných prác, ako aj o rešpektovanie dočasných dopravných značení, ktoré sa budú počas rekonštrukcie meniť v nadväznosti na postup prác,“ dodal primátor. Celkové náklady na opravu mosta budú vo výške takmer 390-tisíc eur.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu