Padajúce skaly pod Strečnom zachytia siete a betónové zábrany. Počas prác bude odstavená doprava


Foto: Padajúce skaly pod Strečnom zachytia siete a betónové zábrany. Počas prác bude odstavená doprava Foto: KR PZ Žilina

Na kritickom úseku cesty I/18 pod Strečnom umiestnia počas najbližších dvoch víkendov betónové zábrany s ochrannými sieťami. Práce začnú v piatok 1. marca od 20:00 a potrvajú do soboty 2. marca do 8:00. Cez deň bude premávka bez obmedzení. 

„V sobotu sa začnú opäť od 20:00 a potrvajú do nedele 3. marca do 8:00. Doprava bude obmedzená v jednom jazdnom pruhu, ale bude sa úplne odstavovať na nevyhnutný čas pri zabezpečovaní prác,“ uviedla prednostka Okresného úradu v Žiline Emília Pavlusíková.

Dodávateľ, ktorý vzišiel z verejného obstarávania, už začal navážať betónové zátarasy. V piatok sa začnú ukladať pozdĺž zosuvového územia v dĺžke zhruba 200 metrov.


„Na ne sa umiestni zhruba štvormetrová sieťová zábrana, ktorá má zabrániť primárnemu ohrozeniu bezpečnosti, plynulosti cestnej premávky a škodám. Prvá sanačná časť, ktorá vyplynula z mimoriadnej situácie, je v objeme zhruba 214-tisíc eur s DPH,“ priblížil riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest Slovenskej správy ciest v Žiline Ivan Brečka. 

Zároveň začne aj príprava bezpečných prác nad komunikáciou. V súvislosti s inštaláciou bariér a umiestnenám záchytného sieťového zariadenia by sa mal konať ďalší geologicko-inžiniersky prieskum územia. V úsekoch, kde už budú uložené zábrany, sa uskutoční kotvenie, vŕtanie a úprava svahu pre zasieťovanie. Bude to príprava pre vytvorenie ferát, aby sa mali horolezci o čo ukotviť v ďalšej etape.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu