Sťahovanie priemyslovky v Martine budú riešiť krajskí poslanci. Školu možno prevezme mesto


Foto: Sťahovanie priemyslovky v Martine budú riešiť krajskí poslanci. Školu možno prevezme mesto Foto: Martin Flaska

Žilinská župa chce v rámci racionalizácie siete stredných škôl presťahovať Strednú priemyselnú školu v Martine. Tú v súčasnosti navštevuje približne 400 žiakov. Priemyslovka je známa najmä vďaka svojej ikonickej budove, ktorú postavili na mieru ešte v 50. rokoch. Najlepšie roky však už má za sebou.

Aj to je dôvodom, prečo chce krajská samospráva školu presťahovať do budovy Spojenej školy Martin na ulici Československej armády. Budova priemyslovky už chátra a staré drevené okná sú rozsušené. Peniaze na jej rekonštrukciu však chýbajú. 

Proti presťahovaniu stredných škôl sa postavili mnohí zamestanci školy aj martinský primátor. Mnoho ľudí podpisovalo petíciu, ktorú museli členovia petičného výboru zbierať na hárkoch potom, čo župa elektronické podpisy neuznala. Nakoniec však vyzbierali vyše 9-tisíc podpisov, ktoré osobne odovzdali na úrade Žilinského samosprávneho kraja.


„Určite budeme bojovať proti tomu, aby táto škola bola zrušená a aj delimitovaná na nejaké iné miesto,“ uviedol pre TA3 primátor mesta Ján Danko. Podľa dostupných informácií martinská radnica v krajnom prípade nevylučuje ani to, že by školu od župy prevzala. Podobne sa to stalo už v prípade gymnázia v Liptovskom Hrádku. 

Osud priemyslovky v Martine je však nateraz v rukách krajských poslancov. Tí sa budú na najbližšom zastupiteľstve zaoberať petíciou na dôstojné pokračovanie činnosti Strednej priemyselnej školy. Rokovanie sa bude konať v pondelok 26. februára o 10:00 hod.

Župa tam zároveň plánuje aj informovať o zámeroch v rámci racionalizácie siete škôl a školských zariadení v regiónoch Ružomberok a Martin.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu