FOTO: Na Orave zachraňujú úchvatný drevený včelín, ktorý má takmer 100 rokov


FOTO: Na Orave zachraňujú úchvatný drevený včelín, ktorý má takmer 100 rokov
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

V Oravskej dedinke stojí a chátra unikátna drevená stavba. Krajský pamiatkový úrad Žilina sa aktuálne snaží o záchranu jedinečného včelína v Zuberci, ktorý bol postavený ešte v tridsiatych alebo štyridsiatych rokoch minulého storočia. Pamiatkari sa s verejnosťou podelili o dobrú správu príspevkom na sociálnej sieti.

„Na základe nášho podnetu by sa mal čoskoro presťahovať do neďalekého areálu Múzea oravskej dediny. Jeho insitu pamiatková ochrana (na pôvodnom mieste) nemala perspektívu, a to najmä z dôvodu nenávratne zmenených architektonicko-urbanistických a krajinných pomerov jeho najbližšieho prostredia,“ vysvetľujú pamiatkari.

Včelín bol pôvodne postavený na okraji obce, kde končilo zastavané územie, a vôkol neho boli len lúky a les. Chovali tu takmer štyridsať včelstiev, pre ktoré bola blízkosť voľnej prírody extrémne dôležitá. Aktuálne však obec vyzerá inak a podľa pamiatkarov nemá význam stavbu nechávať na mieste. Presunú ju preto do skanzenu, čo je jediný reálny spôsob záchrany včelína.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu