Cestu pod Strečnom uzavrú najskôr v intervaloch, potom na niekoľko dní. Na skaly budú inštalovať siete


Foto: Cestu pod Strečnom uzavrú najskôr v intervaloch, potom na niekoľko dní. Na skaly budú inštalovať siete Foto: Ilustračné foto

Cesta pod Strečnom je jedným z najproblémovejších úsekov komunikácií na Slovensku. Každodenne tadiaľ prejdú desaťtisíce vozidiel, účastníkov premávky však neohrozujú len ostatní vodiči či kvalita vozovky, ale aj padajúce kamene.

Kvôli skalám, ktoré sa začiatkom tohto mesiaca zosypali na cestu prvej triedy I/18 medzi Strečnom a Vrútkami, bola vyhlásená mimoriadna situácia. Dnes popoludní opäť rokoval krízový štáb, ktorý má rozhodnúť o jej riešení.

Podľa informácií Petra Revúsa z Ta3 by o niekoľko týždňov mali začať zabezpečovacie práce v niekoľkých fázach. Prvou z nich je geologický prieskum, ktorí vykonajú horolezci na brale, aby zistili, nakoľko je skalný masív uvoľnený. Pre bezpečnosť premávky budú najskôr osadené betónové zábrany s kovovými sieťami. Tieto práce by mali prebehnúť začiatkom marca.

Skoršej inštalácii zábran pre prieskum stojí v ceste byrokracia. Aj na takúto činnosť musí totiž prebehnúť takzvané malé verejné obstarávanie. Následne sa spracuje projekt na nutné opatrenia, ktorými budú pravdepodobne ochranné siete na skalách. Zhotoviteľ by mal byť vybraný štandardným procesom verejného obstarávania, termín preto nie je známy. Hrozí však uzatvorenie cesty súvisle na niekoľko dní až týždňov, na práce totiž môže byť potrebný aj vrtuľník. Doprava bude pravdepodobne odklonená cez Terchovú.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu