Prešlo 64 rokov od krvavého masakru v kostole na Orave. Mladík vraždil sekerou, telá znásilnil


Foto: Prešlo 64 rokov od krvavého masakru v kostole na Orave. Mladík vraždil sekerou, telá znásilnil Foto: STV 1, uverejnené na youtube.com/TVSkCZ

POZOR! Článok obsahuje fotografie a popis vrážd a sexuálneho násilia, nie je vhodný pre maloletých čitateľov ani slabšie povahy.

Dnes uplynulo presne 64 rokov od jedného z najzávažnejších zločinov v histórii nielen Žilinského kraja, ale celého Slovenska. Masaker v oravskom kostole prezývaný aj Nedokončená modlitba sa dostal aj na televízne obrazovky v dokumentárnom seriáli Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.

Dňa 26. februára v roku 1960 vošiel do kostolíka v Námestove mladý muž so sekerou v ruke. Ján Jenej, vyštudovaný strojný zámočník, sa chystal kradnúť, stal sa z neho však trojnásobný vrah. Len pol roka predtým ho prepustili z väzenia, kde sedel od svojich 18 rokov za sexuálny zločin.

Za strojného zámočníka študoval vo Vrútkach. V tom čase dočasne býval u strýka, odkiaľ ho však jeho manželka vyhodila. Následne skončil na internáte. V okolí bol známy ako alkoholik, ktorý na pálenku či pivo míňal všetko, čo zarobil.

Samotný Jenej pri vypočúvaní obvinil vlastných rodičov. Svoje zločiny pripisoval ich voľnej výchove a tomu, že ho podporovali vo všetkom, čo si zmyslel. Vlastná matka mu dokonca tajne dávala peniaze na fľaše aj cigarety, keď bol na mizine.


Pod vplyvom alkoholu bol aj v deň, kedy sa pokúsil o znásilnenie. Bez varovania zaútočil na ženu, ktorá sa prechádzala po ulici s malým dieťaťom. Súd ho následne poslal na dva a pol roka do väzenia. Týždeň po prepustení si našiel prácu v bani, čoskoro ho však opäť zlákal alkohol.

Postupne prestal pracovať a rozhodol sa „privyrábať si“ kradnutím. Začal dokonca predávať vlastný majetok, ktorý si však po krátkom čase od kupujúcich bez zaplatenia vzal naspäť. Okrem toho falšoval listy a podvodom mámil peniaze od rôznych ľudí.


Všetky financie, ktoré akýmkoľvek spôsobom získal, okamžite minul na alkohol a tabak. Keď mu došli, začal sa mu v hlave rodiť plán, ktorý nakoniec skončil masakrom. Rozhodol sa, že odcudzí peniaze z pokladničiek v miestnom kostole.

Do budovy vošiel so sekerou, ktorá mala slúžiť práve na otvorenie pokladničiek. Počas krádeže ho však vyrušila pani Helena Vojtechovská, ktorá zvykla upratovať kostol. K dieťaťu, ktoré ju doma čakalo, sa už nikdy nevrátila. Žena si totiž kľakla, aby sa pomodlila, a Jenej ju zozadu udrel sekerou do hlavy. Odtiahol ju bokom, kde si všimol, že ešte dýcha. Následne ju štyrikrát silno udrel tupou časťou sekery do čela. Potom telo vyzliekol a pokúsil sa o sexuálny styk.

Zdroj: STV 1, uverejnené na youtube.com/TVSkCZ

Keď skončil, vrátil sa naspäť k otváraniu pokladničiek. V jeho konaní ho však opäť niekto vyrušil. Florian Vavriňák sa staral o tri maloleté deti a manželku, ktorá bojovala s nevyliečiteľnou chorobou. Do kostola prišiel hľadať útechu, našiel však svoju smrť. Jenej naňho taktiež zaútočil odzadu. Najskôr ho obuchom udrel do zátylku, potom do tváre a spánkov. Nakoniec mu sekerou rozťal hlavu. Telo prehľadal a zobral všetky peniaze, ktoré uňho našiel. Keď sa Florianova manželka dozvedela o jeho vražde, vzdala svoj boj s chorobou aj ona.

Zdroj: STV 1, uverejnené na youtube.com/TVSkCZ

Jenej sa po druhej vražde znovu vrátil k vylamovaniu a otváraniu pokladničiek. Vtedy do kostola vošla len 17-ročná Albína Sroková, ktorá sa prišla pomodliť pred maturitou. Dievčina sa v ten deň stala treťou obeťou. Vrah k nej pristúpil odzadu a zasadil jej slabšiu ranu sekerou. Albína spadla na zem a on ju odvliekol k telu pani Heleny. Tam ju ešte niekoľkokrát udrel do tváre a dievča sa nakoniec udusilo vlastnou krvou. Jenej ju po smrti vyzliekol a znásilnil.

Zdroj: STV 1, uverejnené na youtube.com/TVSkCZ

Následne dokončil vykrádanie pokladničiek a z kostola odišiel. V blízkom kultúrnom dome zahodil sekeru. S krvou na tele aj oblečení sa presunul do miestnych krčiem, kde bez mihnutia oka objednával nápoje všetkým naokolo. Z podnikov ho po agresívnom správaní vyhodili, nikto však nespochybnil jeho tvrdenie, prečo je celý od krvi. Mal sa vraj pobiť kvôli žene.

Počas ďalšieho dňa sa stále v krvavom oblečení a pod vplyvom alkoholu vydal do Vrútok za strýkom, kde ho nakoniec zatkla Verejná bezpečnosť. Pri vypočúvaní neprejavil ani najmenšiu ľútosť a neustále opakoval, ako zbytočné je sa brániť. Trojnásobný vrah bol popravený 20. decembra 1960.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu