FOTO: V Žilinskom kraji aj dnes hrozia povodne. Aké škody už spôsobilo počasie?


FOTO: V Žilinskom kraji aj dnes hrozia povodne. Aké škody už spôsobilo počasie?
Galéria: 34 fotiek
Foto: Facebook

Uvoľnené skaly, padajúce svahy, trhliny v cestách či povodne. To sú nešťastia, ktoré zasiahli naše územie v uplynulých dňoch. Hoci počasie nie je priamym vinníkom všetkých problémov, ktoré postihli Žilinský kraj, na každom z nich sa podpísalo. Predpovede navyše indikujú, že incidentom nemusí byť koniec.

Minulý týždeň sa v Žilinskom kraji výrazne oteplilo a snehové zrážky sa zmenili na dážď. Zamrznutá pôda sa postupne rozmočila, vodné toky sa napĺňajú a zem nestíha pohltiť všetku vodu. Tieto, spolu s inými faktormi, zapríčinili viacero nepríjemností nielen pre vodičov.


Začalo to v stredu 7. februára, kedy sa zo skalného masívu nad cestou I/18 medzi Strečnom a Vrútkami uvoľnilo viacero obrovských kameňov, ktoré poškodili autá aj vozovku. Okresný úrad preto vyhlásil mimoriadnu situáciu a dnes zasadne krízový štáb, ktorý rozhodne o ďalšom riešení.

Následne došlo k odtrhnutiu svahu v žilinskej mestskej časti Bytčica, čím sa vytvorila veľká trhlina na komunikácii. Cesta je aktuálne neprejazdná, ohrozený je aj nový diaľničný privádzač.


V uplynulých dňoch sa zosunuli svahy potoka v Beňovej Lehote na Orave, ako aj na horskom priechode Donovaly. Včera vo večerných hodinách voda naplavila pôdu na cestu horského priechodu Šturec.


Okrem toho stúpajú toky viacerých riek vrátane Revúcej na Liptove či Rajčianky pri Žiline. Hladina Revúcej v Ružomberku včera dosiahla najvyšší povodňový stupeň. Vyliatie riek však hrozí aj naďalej. Slovenský hydrometeorologický ústav aj na dnes varuje pred možnosťou povodní, a to konkrétne v okresoch Martin, Žilina, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Turčianske Teplice.

„Buďme ostražití! Zostáva nám sledovať,  uvoľňovať prietoky a rýchlo reagovať tam, kde sa niečo udeje. Príroda je nevyspytateľná, odpláca sa nám za mnohé, ale nie o tom to teraz je. V tejto chvíli to je o ochrane a bezpečnosti,“ napísala županka Erika Jurinová na sociálnej sieti.
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu