FOTO: V Žilinskom kraji hrozí nebezpečný dážď a povodne. Na Orave sa zosunul breh potoka


FOTO: V Žilinskom kraji hrozí nebezpečný dážď a povodne. Na Orave sa zosunul breh potoka
Galéria: 14 fotiek
Foto: Facebook/Ján Prílepok - primátor mesta Dolný Kubín

Nezvyčajne vysoké teploty a častý dážď spôsobili v uplynulých dňoch viacero problémov v Žilinskom kraji vrátane padajúcich kameňov pod Strečnom či zosunutého svahu pri Bytčici. Slovenský hydrometeorologický úrad dnes (11. februára) varoval pred ďalšími hrozbami.

V Žiline, Martine a Turčianskych Tepliciach platí až do noci prvý stupeň výstrahy pred dažďom, zatiaľ čo v okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok vyhlásili meteorológovia až druhý stupeň nebezpečenstva. Očakáva sa, že tam spadne 40 až 50 milimetrov zrážok.

„Tento úhrn zrážok vzhľadom na hydrologickú situáciu a už spadnuté množstvo zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ varuje Slovenský hydrometeorologický ústav.


Na Liptove boli taktiež vydané výstrahy druhého stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Predbežne do pondelka 12. februára hrozí zodvihnutie hladín vodných tokov natoľko, že sa vylejú a spôsobia nebezpečné povodne. Rovnako ako v prípade dažďa, o stupeň nižšia výstraha platí pre Žilinu, Martin a Turčianske Teplice. V Žiline pritom ľudí najväčšmi ohrozuje voda z Rajčianky.

Tretí stupeň povodňovej aktivity bol pred víkendom vyhlásený aj na Beňovolehotskom potoku v okrese Dolný Kubín. Premočený svah v blízkosti cesty na Kubínsku hoľu sa zosunul a ohrozil premávku. 

„Podarilo sa obnoviť plný prietok potoka a stabilizovať breh, v prácach sa bude pokračovať v pondelok. Nevyhnutné dopravné obmedzenie v krátkom úseku ostáva aj počas víkendu, preto prosím vodičov o zvýšenú pozornosť,“ napísal primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.
Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu