Zámok Kunerad má konečne hotovú strechu. Majitelia majú na tento rok ďalšie plány


Foto: Zámok Kunerad má konečne hotovú strechu. Majitelia majú na tento rok ďalšie plány Foto: Facebook/Zamok Kunerad

V decembri bola po dlhých dvoch rokoch intenzívnych prác ukončená rekonštrukcia strechy na Zámku Kunerad. Bridlicová strecha, ktorá pripomína tú pôvodnú, ukrýva až tri poschodia, pýši sa 34 vikiermi, piatimi vežičkami a šiestimi komínmi. Majitelia zámku však majú už plány aj na aktuálny rok. Informovali o nich na svojej webstránke. 

„Začneme s reštaurovaním fasády. Ak nie celej, tak aspoň jej časti. Spolu s fasádou budeme osadzovať okná. Dokopy ich je 148 a budú vyrobené na mieru. Dodávateľa sme už vybrali, ostáva doladenie detailov, schválenie pamiarkarmi a prvé okná môžu ísť do výroby,“ píše majiteľka Jana Škottová. 

Dôležitou súčasťou celého projektu obnovy sú aj inžinirske siete. Zámok nachádzajúci sa v lone prírody pôjde ekologickou cestou a bude využívať obnoviteľné zdroje energie.

„Pracujeme na dokončení projektu ekologickej čističky odpadových vôd spolu so systémom zadržiavania a nového využitia dažďovej vody, ako aj tepelných čerpadiel na výrobu tepla a teplej vody,“ dodáva Škottová.

To, či budú zemné práce realizovať ešte tento rok závisí od toho, ako rýchlo bude trvať schvaľovací proces na príslušných úradoch. Postupne plánujú opraviť aj zdroj pitnej vody a vodovod, ktorý bol na zámku vybudovaný už pred vyše 40 rokmi. 


„Urobili sme čerpaciu skúšku, obnovili povolenie na čerpanie pitnej vody, vyčistili vodojem, obnovili oplotenie vrtu a vyčistili ho od náletov, vymenili ventily, urobili revíziu hydrantov a monitoring kanalizácie. Tento rok nás čaká výmena čerpadla a rozhodnutie, či ideme v budúcnosti vymeniť celé vodovodné vedenie, alebo len časť,“ vysvetľuje majiteľka zámku. 

V neposlednom rade ich čaká aj práca v parku, ktorá zahŕňa opravu jedného z hospodárskych domčekov alebo na samotnej zeleni.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu