Slovenský unikát - 18-metrová zraková pyramída na kopci v Súľove


Foto: Slovenský unikát - 18-metrová zraková pyramída na kopci v Súľove
Galéria: 3 fotky
Po viac než dvoch mesiacoch práce sa výtvarníkovi Jurajovi Gáborovi a jeho priateľom podarilo postaviť na kopci nad Súľovom Zrakovú pyramídu, 18-metrov dlhý drevený objekt. Umelecké dielo s výrezom výhľadu na okolitú krajinu Súľovských skál, ktoré môže poslúžiť aj ako netradičná vyhliadka či prístrešok pred dažďom, otvoria slávnostne v sobotu  21. novembra 2015.

Ako to začalo

“Mojou ambíciou je, aby človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé. Trpezlivosť ma učí umeniu”, hovorí Juraj Gábor (1985), ktorý je autorom diela. To bolo prvýkrát vystavené v Krajskej galérii umenia v Zlíne. Drevený ihlan predstavuje racionálnu analýzu pohľadu do krajiny v tradícii renesančných autorov a nimi vynájdenej úbežníkovej perspektívy (tzv. Zrakovej pyramídy). Gábor v ňom zhmotnil priestor, ktorý sa nachádza v zábere kamery a na jeho konci ohraničuje priestor pohľadu. V galérii výhľad do krajiny nahradilo video, ktoré Gábor natočil stojac hodinu s kamerou v ruke a snažiac sa nepohnúť.

Z galérie do krajiny

“Na tejto výstave v Zlíne sme sa pred rokom rozhodli, že sa pokúsime túto obrovskú konštrukciu preniesť do reálnej krajiny niekde v blízkosti Žiliny a videozáznam nahradiť skutočným výhľadom. Boli sme z toho objektu nadšení”, pokračuje v príbehu Robo Blaško z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, ktorý sa pustil do produkcie náročného projektu a dotiahol ho spolu s mnohými spolupracovníkmi do finále napriek tomu, že výsledok je takmer trikrát drahší, než sa čakalo. Stanica získala dotáciu z ministerstva kultúry a ďalšiu podporu pridala Nadácia ERSTE, Periférne centrá i sám autor. Väčšina ľudí pracovala zadarmo ako dobrovoľníci, pomohli kamaráti aj rodiny a samozrejme obec Súľov - Hradná, v ktorého chotári sa dielo nachádza. I tak to ale nestačilo, normy pre vonkajšie umiestnenie boli oveľa náročnejšie, projekt sa prerábal, pribúdali nové kovové konštrukcie aj kubíky dreva, spevňovala sa strecha aj podlaha. Organizátori iniciatívy sa rozhodli vyhlásiť rýchlu crowdfundingovú zbierku, ktorá našťastie zabrala a dnes už 80 ľudí podporilo finančne stavbu a postupne skladá chýbajúce peniaze. Pridali sa aj sponzori, medzi inými napríklad Očná klinika Vesely, ktorých zaujalo to, že projekt pracuje so zrakom, s tým, čo dokážeme vidieť. Zbierka trvá do konca novembra na www.Startlab.sk.

Na kopci v Súľove


Gábor s Blaškom hľadali, obchádzali okolie Žiliny. Dôležité bolo nájsť nielen miesto so zaujímavým výhľadom, ale aj niekoho, kto sa bude ďalej o objekt starať. Našli lúku-kopec nad Súľovom, dedinou s otvoreným starostom Jaroslavom Bušfym, ktorý ponúkol nielen pozemok ale aj pomocnú ruku: “Súľov-Hradná a Súľovské skaly sú magnetom pre umelcov, viackrát tu natáčali aj americkí filmári. A keď teraz prišiel s Jurajom Gáborom Robo Blaško, ktorého otec odtiaľto pochádza, rád som dal priestor ich kreativite, obec vďaka tomu získava novú turistickú atrakciu. Uvidíme, ako si ju obľúbia turisti a miestni, podľa toho zvážime, či tu dielo bude 5 či 10 rokov. Pomáhali aj ľudia z obce, zapojili sa do stavby a na vozenie materiálu do neprístupného terénu sa najlepšie osvedčili ich domáce traktory. Pozývam všetkých na výlet, Súľov má teraz o jeden dôvod viac, prečo ho navštíviť.”

Monument v krajine

Juraj Gábor svojim dreveným objektom vybral a upriamil pozornosť na jediný statický pohľad do otvorenej krajiny. Pyramída rámuje jediný výhľad, ktorý núti človeka zamyslieť sa bez rušivých vplyvov okolia nad tým, čo vidí. Súčasne je ale ako objekt aj akýmsi monumentom pre krajinu. A pre turistov môže slúžiť ako núdzový prístrešok či atrakcia lákajúca na výlet. „Nevadí mi, ak to bude atrakcia, ktorá ľudí motivuje vyliezť na kopec a pozrieť sa. Aj symbolicky – kráčať niekam, venovať čas pohľadu na krajinu, premýšľať o tom chvíľu. A možno potom človek zistí, že to isté vie robiť aj na iných miestach, rovnako sústredene sa dívať aj bez mojej Zrakovej pyramídy“, dodáva autor Juraj Gábor.

Výlet autobusom a naspäť do galérie, otvorenie už 21. novembra

Zraková pyramída bude oficiálne otvorená a sprístupnená verejnosti v sobotu 21. novembra 2015, kedy Stanica Žilina-Záriečie organizuje výlet Kunstbus. Okrem návštevy Súľova pôjde autobus ďalej do Novák – za ďalším dielom, ktoré reaguje na kontrétne miesto a ktorého autorom je Anton Čierny. Mimochodom práve v jeho ateliéri na Vysokej škole výtvrných umení v Bratislave študoval Juraj Gábor. A náhoda zariadila, že Juraj Gábor má aktuálne výstavu v Považskej galérii umenia a od 6. decembra 2015 aj v ďalšej žilinskej galérii Plsumínusnula v Novej synagóge.

Viac sa môžete dočítať aj ďalšie fotky nájdete na:
www.stanica.sk / www.facebook.com/stanicazilinazariecie
www.novasynagoga.sk / www.facebook.com/novasynagogaSprávy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Stanica Žilina