Ako mohli zlodeji odniesť strechu kostola bez povšimnutia? Prehovorili pamiatkari


Foto: Ako mohli zlodeji odniesť strechu kostola bez povšimnutia? Prehovorili pamiatkari Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad

Žilinčanov včera pobúrilo odhalenie trúfalej krádeže priamo v centre mesta. Z Kostola sv. Barbory na Hurbanovej ulici v priebehu niekoľkých týždňov zmizla veľká časť medenej strešnej krytiny. K incidentu sa vyjadril aj Vladimír Majtan z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.

Polícia, ktorá prípad vyšetruje, včera uviedla, že chýba najmenej 50 metrov štvorcových medeného plechu. Podľa Majtana je však otvor na streche omnoho väčší, dosahuje približne 200 metrov štvorcových.

Táto informácia pochádza od odborníka zo žilinskej univerzity, ktorý plochu prepočítal podľa krovu. Presné čísla však pamiatkari zistia až po meraní z výšky pomocou dronu. Kvôli rýchlemu vybíjaniu batérií v chladnom počasí však musia počkať na oteplenie.

Mnohí obyvatelia Žiliny sa čudujú, ako mohli zlodeji tak dlho nepozorovane odnášať medené plechy a ako je možné, že si správca kostola nevšimol chýbajúcu strešnú krytinu. Krajský pamiatkový úrad odpovedal aj na tieto otázky.


Ako došlo ku krádeži?

Medzi Žilinčanmi kolovali špekulácie, že plechy musel odniesť niekto priamo z kostola. Podľa Majtana však zlodeji do interiéru vôbec neprenikli a strecha bola v skutočnosti ukradnutá z vonkajšej strany. Páchatelia si mali vytvoriť prístupový bod z vedľajšieho objektu.

Zlodeji boli veľmi vynaliezaví. Počas toho, ako postupne odnášali plech, otvory, ktoré vznikli, zakrývali igelitovou fóliou. Vďaka tomu ich neprezradil dážď a získali dlhý čas, kým boli ich činy odhalené.

Medený plech zmizol z takej strany kostola, ktorá nie je viditeľná zo žiadnej ulice, zakrýva ju totiž vedľa stojaci kláštor. Na strechu kostola sa navyše bežne nechodí, kontroluje sa približne jedenkrát za rok alebo v prípade, ak cez ňu začne zatekať.

Ako sa prišlo na to, že časť strechy chýba?

Koncom roka sa zhoršilo počasie a prišiel silný vietor, dážď a následné mrazy. Pravdepodobne vplyvom poveternostných podmienok došlo k roztrhaniu a odviatiu fólie a do kostola začalo postupne zatekať. Určitý čas však trvalo, kým voda prenikla cez klenbu až do vnútra budovy.

„Zrazu sa na klenbe v interiéri objavili zamoknuté fľaky, cez ktoré začala tiecť voda. Vybehli sme okamžite do podkrovia kostola s tým, že evidentne máme problém. Mysleli sme, že sú v streche diery alebo sa otvorili niektoré spoje. Veľkým prekvapením bolo, že tam vlastne žiadna strecha nebola,“ uviedol Majtan s tým, že mokré fľaky nad hlavami veriacich si všimli až v prvý januárový týždeň.


Vypátrať páchateľov môže byť aj preto omnoho náročnejšie. Záznamy z bezpečnostných kamier z okolia sa podľa neho nemusia ukladať na dostatočne dlhú dobu, aby vďaka nim dokázali zistiť viac o zlodejoch plechu.


Čo bude ďalej?

Pamiatkari sa v stredu 10. januára stretli so správcom kostola, aby prerokovali najbližší postup. Keďže ide o významný kultúrny objekt, v ktorom sa nachádza vzácny mobiliár, prvým krokom musí byť zabránenie ďalším škodám.

Aktuálne síce v Žiline mrzne, klenba kostola je však stále mokrá z predošlých dažďov a odmäkov. Pokiaľ by začalo znovu pršať alebo sa roztopí sneh, v momentálnom stave bude voda tiecť priamo do interiéru.

Budovu musia preto v prvom rade aspoň provizórnym spôsobom zakryť. Fólie však vydržia nanajvýš niekoľko mesiacov, tento čas plánujú preto využiť na zháňanie finančných prostriedkov na obnovu strechy. Majtan je smutný najmä z toho, že získať peniaze na rekonštrukciu pamiatkových objektov nie je vôbec jednoduché, a teraz sa celý pokrok zastaví.


„Z príspevkov ministerstva kultúry sa pomaly reštaurovali oltáre, na hlavnom pracujeme už desať rokov a stále nie sme na konci, keďže je to finančne náročné. Chystali sme sa na komplexnú obnovu historických krovov a opravu striech. O to je tragickejšie, že prostriedkov je veľmi málo a my musíme riešiť havarijný stav namiesto iných vecí,“ vysvetlil Majtan.

Chýbajúca strecha však nie je jedinou vecou, ktorá si vyžaduje pozornosť. Zatečenú omietku bude pravdepodobne nutné odstrániť a naniesť novú. Keďže ide o kultúrnu pamiatku, takéto práce musia vykonávať reštaurátori. Okrem toho je možné, že bude treba odstrániť škodlivé soli a nečistoty z muriva, čo je taktiež práca špecialistov.

„Škoda, ktorá vznikla, je násobne väčšia ako suma, za ktorú zlodeji pravdepodobne predajú tú krytinu v zberných surovinách. To, že ukradli strechu z kostola, kde sa každodenne koná omša, je neskutočné,“ dodal Majtan.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu