Krádež strechy zo žilinského kostola nebola prvá! Plechári rozobrali aj iné dôležité budovy v meste


Foto: Krádež strechy zo žilinského kostola nebola prvá! Plechári rozobrali aj iné dôležité budovy v meste Foto: Ilustračné/Krajský pamiatkový úrad Žilina a redakcia

Začiatkom uplynulého týždňa Žilinčanov prekvapila správa o odcudzení veľkej časti strešnej krytiny z kostola uprostred mesta. Podľa informácií od krajského pamiatkového úradu a polície však nešlo ani zďaleka o prvú takúto krádež.

Zlodeji v priebehu asi dvoch mesiacov postupne odkryli približne 200 metrov štvorcových krovu Kostola sv. Barbory na Hurbanovej ulici. Svoj lup mali odnášať cez vedľajšiu stavbu, vzniknuté diery zakrývali igelitom.


Medené klampiarske prvky a plechy v nedávnej dobe zmizli z viacerých dôležitých žilinských budov. Najmenej tri ďalšie krádeže sa udiali v roku 2023, špecificky v priebehu štyroch mesiacov. Plechári sa okrem Kostola sv. Barbory zamerali aj na miestne konzervatórium, Dom umenia Fatra a dokonca aj na žilinskú univerzitu.

„V mesiaci marec 2023 začal vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline trestné stíhanie vo veci krádeže medených klampiarskych prvkov z budovy na žilinskej univerzite. Doposiaľ neznámy páchateľ odcudzil medené klampiarske prvky (parapety, zvody a žľaby) z budovy v celkovej výške najmenej 20-tisíc eur,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.


V rovnakom mesiaci sa začala vyšetrovať ďalšia obdobná krádež v centre mesta. Z Domu umenia Fatra, kde sídli Štátny komorný orchester Žilina, taktiež zmizli medené prvky. Pri budove malo byť v tom čase pristavené lešenie, takže to páchatelia mali značne jednoduchšie.

Posledná krádež, o ktorej máme informácie, sa stala v tesnej blízkosti Kostola sv. Barbory. Z atikového múru Konzervatória na ulici J. M. Hurbana bola odcudzená časť medeného plechu. Podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu v Žiline je možné, že si zlodeji prístupovú cestu na strechu kostola vyhliadli už vtedy. Trestné stíhanie neznámeho páchateľa začalo v júni 2023.

Koncom roka 2021 boli zas odcudzené štyri zvody z budovy okresného úradu v Bytči, čím vznikla škoda do 260 eur. Páchateľov sa v ani jednom prípade polícii nepodarilo vypátrať, naďalej však pracuje na objasnení skutkov a odhalení tých, ktorí sú za ne zodpovední.

„Evidentne tu operuje takáto plechárska organizovaná skupina a vyberajú si objekty, ktoré majú medené strechy, ale nie sú úplne opustené,“ vyjadril svoj názor Vladimír Majtan. Okrem toho podotkol, že krádeže medených aj iných plechov sú bežné na opustených alebo odľahlých budovách, nie však uprostred miest.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu