Diviačiu rodinku z lesoparku odstrelili, uloviť ďalšie zvieratá je zložité. Mesto rozmiestni fotopasce


Foto: Diviačiu rodinku z lesoparku odstrelili, uloviť ďalšie zvieratá je zložité. Mesto rozmiestni fotopasce Foto: Vľavo: Nicol Čiešková

Hoci sa diviaky v Žiline vyskytujú dlhodobo, tento rok výrazne vzrástol počet hlásených stretnutí s ľuďmi v rôznych častiach mesta. Ešte pred letom sa viacerí obyvatelia sťažovali na skupinku divých zvierat, ktorá sa pohybovala po lesoparku, v blízkosti žilinskej univerzity, ako aj na sídliskách Solinky a Vlčince.

Diviačica pravdepodobne v snahe ochrániť svoje mláďatá mala dokonca naháňať deti, psy aj dospelých ľudí. Situácia sa vyhrotila natoľko, že mladá Žilinčanka oslovila s prosbou o včasné riešenie vedenie mesta.

Poverené osoby z mesta začali komunikovať s príslušným poľovníckym združením, k riešeniu sa však dopracovali až po niekoľkých mesiacoch. Najskôr bolo v pláne diviaky vytlačiť do odľahlejších lokalít, kde by sa tak často nestretávali s ľuďmi. K tomuto kroku však nedošlo a samospráva koncom júna vydala oficiálne varovanie, v ktorom občanom neodporúčala pre vlastné bezpečie navštevovať Lesopark Chrasť.

Podľa mesta bola v tejto oblasti zvýšená aj hliadkovacia činnosť mestskej polície. Diviaky mali v priebehu júla odloviť poľovníci, čo sa však nestalo. Vedenie mesta od nich počas nasledujúcich mesiacov opakovane žiadalo riešenie.

„Prisľúbili riešenie, avšak situáciu vyriešia podľa svojich možností. Vo veci premnoženej poľovnej zveri, a to nielen diviakov, ale aj jelenej, danielej zveri a podobne, je nevyhnutná zmena legislatívy,“ vysvetlila v októbri bývalá žilinská hovorkyňa Zuzana Fialová.

V lete správy o divých zvieratách v meste utíchli, na jeseň sa však opäť začali objavovať ich stopy. Žilinčanov najväčšmi znepokojili rozryté detské ihriská v Lesoparku Chrasť a na sídlisku Vlčince, kde sa pravidelne hrávajú ich deti. Diviaky okrem toho takmer každodenne stretávali zamestnanci a študenti žilinskej univerzity priamo pred budovami školy.Na mesto sa preto začiatkom novembra opäť obrátilo dievča, ktoré prosilo o vyriešenie situácie s diviakmi ešte pred pol rokom. Kópiu správy, ktorú adresovalo primátorovi a Filipovi Koptákovi z odboru správy verejného priestranstva a životného prostredia, poslalo aj do našej redakcie.

„Myslím, že nielen mňa, ale aj kopu iných občanov to obmedzuje vo voľnom pohybe. Diviaky postupne obsadzujú všetky miesta, ktoré majú v sebe aspoň kúsok prírody, ako je lesopark, Veľký diel, cesta k Paľovej búde smerom z parku Ľudovíta Štúra a tak ďalej,“ napísala Žilinčanka Dalia.

Veľký diel bol podľa nej posledným miestom, kde mohla bez obáv venčiť psíka. Potom, ako našla kopec rozrytý, nevie, kde sa ešte môže bezpečne pohybovať. Pokiaľ sa situácia nezlepší, Žilina podľa jej názoru skončí ako sídlisko Hájik, kde si obyvatelia na každodennú prítomnosť diviačej zveri v priebehu rokov chtiac či nechtiac zvykli.

Na jej podnet opäť reagoval Filip Kopták s uistením, že situácia s diviakmi v danej lokalite je priebežne monitorovaná. Poľovníckemu združeniu sa dokonca podarilo odstreliť diviačicu s tromi mláďatami.

„Ostali však tri kusy, ktoré potencionálne môžu robiť ,neplechu’ a pre poľovnícke združenie je celkom problém ich identifikovať a zabezpečiť odlov, preto v novom roku ideme na základe ich pobytových znakov monitorovať pomocou fotopascí. Výsledky monitoringu budeme poskytovať príslušnému poľovníckemu združeniu pre nastavenie ďalších krokov,“ priblížil Kopták. 

Otázne však ostáva, či hrozbu predstavujú skutočne iba tri diviaky, o ktorých poľovníci vedia. V mestskej časti Trnové ich bolo v lete spozorovaných naraz takmer 20 a o väčších skupinkách nás počas uplynulých mesiacov informovalo aj viacero čitateľov.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu