Prilákali ich duchovia a nočné prehliadky: Počet návštevníkov hradu Strečno medziročne stúpol o tisíce


Foto: Prilákali ich duchovia a nočné prehliadky: Počet návštevníkov hradu Strečno medziročne stúpol o tisíce Foto: Ilustračné

Hrad Strečno po úspešnej sezóne zatvoril svoje brány. Posledného návštevníka privítal ešte 19. novembra, pre tých ďalších však bude prístupný až od jari budúceho roka. Obľúbenú kultúrnu pamiatku v správe Považského múzea navštívilo v roku 2023 celkovo 50 391 ľudí, čo je takmer o 10-tisíc ľudí viac ako v predošlom rokom.

„Najvyššiu návštevnosť mali tradičné letné nočné prehliadky a Noc duchov, tekvíc a strašidiel. Trochu nás mrzí, že počas podujatí Hradné hry Žofie Bosniakovej a Cestovanie v čase neprialo počasie, celková návštevnosť mohla byť ešte o niekoľko tisíc vyššia, ale aj tak sa z tohto počtu veľmi tešíme. Už sme sa priblížili číslam spred pandémie,“ uviedla správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Obľube sa tešil aj program Hradná škola pre školské skupiny a tiež tri výstavy. Stredovekú dedinu Paseka a cestu na hrad spríjemnili originálne diela žiakov zo ZUŠ M. R. Štefánika v Čadci. V severnom paláci bola v máji prezentovaná výstava Po stopách poľskej geológie a po jej skončení sa v tomto priestore nachádzala výstava Kde bolo, tam bolo v podaní Ondreja Zimku 4. 

Okrem mnohých podujatí si však návštevníci hradu užili klasické sprevádzané prehliadky, ale aj novinku tejto sezóny. Bolo ňou sprístupnenie časti novej interaktívnej expozície, ktorá bola otvorená 3. júla. Predstavuje majiteľov a správcov hradu a tiež vojenské dejiny.

Expozícia je prvou z plánovaných zmien na hrade, ktoré by sa mali uskutočniť v prípade získania finančných prostriedkov. Ďalšie časti by mali byť venované stavebným úpravám hradu v rôznych obdobiach a, samozrejme, najznámejšej majiteľke – Žofii Bosniakovej. 


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu