FOTO: V Martine po prvýkrát operoval dieťa robot. Laure odstránil konečník a hrubé črevo


FOTO: V Martine po prvýkrát operoval dieťa robot. Laure odstránil konečník a hrubé črevo
Galéria: 5 fotiek
Foto: UNM

V Univerzitnej nemocnici v Martine využívajú tie najmodernejšie prístroje. Jedným z nich je aj robotický systém Da Vinci určený na operácie. V centre robotickej chirurgie nedávno po prvýkrát v krajinách V4 operovali dieťa.

Len 17-ročná Laura trpela vrodenou polypózou čreva, ktorá by mohla prerásť až do rakoviny. Do martinskej nemocnice docestovala z Košíc. Lekári jej pomocou robotického systému museli odstrániť celý konečník aj hrubé črevo. Umelý rezervoár vytvorili z tenkého čreva, ktoré našili priamo na análny kanál.

„Ochorenie pacientky vyžadovalo náročný operačný výkon, ktorý je výhodné spraviť roboticky. Operuje sa v ťažko prístupných oblastiach, kde robotický systém operatérovi ponúka výhodu prehľadného operačného poľa a bezpečného operovania,“ vysvetlil rozhodnutie operovať dieťa Dalibor Murgaš, námestník nemocnice pre chirurgické disciplíny.

Výhodou robotickej operácie je aj rýchlejšie zotavenie sa po zákroku. Systémom Da Vinci zatiaľ v Martine zoperovali chirurgovia, gynekológovia a urológovia viac než 100 pacientov.

„Do budúcna plánujeme pridať aj ďalšie pracoviská a vo väčšej miere ho chceme využívať práve pri detských pacientoch – napríklad pri detskej chirurgii alebo detskej urológii,“ doplnil Dalibor Murgaš s tým, že o robotické operácie je veľký záujem.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu