Nemocnica v Martine ponúka terapiu ľuďom závislým od nikotínu. Týkať sa môže aj detí na základných školách


Foto: Nemocnica v Martine ponúka terapiu ľuďom závislým od nikotínu. Týkať sa môže aj detí na základných školách Foto: ilustračné

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) ponúka fajčiarom špecializovanú pomoc formou liečby závislosti od tabaku a nikotínu. Podľa pľúcnej lekárky Stanislavy Potrepčiakovej z Kliniky pneumológie a ftizeológie UNM musí liečba závislosti od tabaku riešiť psychickú aj fyzickú závislosť.

„Okrem liekov je dostupná aj nefarmakologická liečba, najčastejšie je to náhradná nikotínová terapia. Základným predpokladom úspechu je však rozhodnutie prestať,“ zdôraznila s tým, že problémom sú najmä klasické cigarety.

V poslednej dobe však pribudli na trhu iné nikotínové, tabakové produkty a nové formy elektronických cigariet, ktoré uľahčujú ľuďom cestu k tejto silnej závislosti. „Okrem toho privádzajú k silnej závislosti aj deti na základných a stredných školách, lebo sú pomerne ľahko dostupné,“ upozornila Potrepčiaková. 

Záujemcovia o vyšetrenie a poradenstvo sa môžu objednať telefonicky priamo v pľúcnej ambulancii na Klinike pneumológie a ftizeológie UNM.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu