Obyvateľom Bulváru prekážajú „vianočné vypekačky“ z podniku: Aj teraz počujem Mandarínku Darinku


Foto: Obyvateľom Bulváru prekážajú „vianočné vypekačky“ z podniku: Aj teraz počujem Mandarínku Darinku Foto: Ilustračné foto

V Žiline sa nachádza množstvo podnikov, ktoré hosťom ponúkajú jedlo, nápoje či zábavu. V takmer každom z nich hrá počas otváracej doby hudba rôznych žánrov. Zatiaľ čo zákazníci si ju užívajú, nájdu sa aj obyvatelia, ktorým pripadá príliš hlučná a rušivá.

V minulosti sa predmetom sťažností stala prevádzka Nosorožec PUB. Občanom žijúcim v jej blízkosti prekážala hlasná hudba a podnapité osoby, ktoré rušili nočný kľud. Žilinskí poslanci nakoniec rozhodli o skrátení prevádzkových hodín podnikov v centre, a to najmä na uliciach Dolný val a Na priekope.

Tentokrát nás s podobným problémom oslovila obyvateľka Bulváru, ktorej podľa jej slov vadia „vianočné vypekačky“ z okolitých podnikov. Hudba z konkrétneho baru má byť dokonca taká hlučná, že jej spôsobuje dunenie v byte. Na hluk sa v uplynulých týždňoch sťažovali viacerí občania.


„Takže starí ľudia, deti, my, čo pracujeme z domu a komunikujeme počas toho s ľuďmi, to máme len tak strpieť? Aj teraz počujem Mandarínku Darinku. Veď toto nie je normálne, aby to bolo tak hlasné, že nepočujem video na hlasitosti 30, a to som priamo na laptope, pretože im preplo! To dunenie nemá konca a včera to prestalo až po deviatej večer!“ napísala pani Jana.

Hlasná hudba by mala podľa všetkého utíchnuť pred nočným pokojom. Žilinčanke najviac prekáža to, že sa nedokáže počas dňa sústrediť na prácu. Položila tiež otázku, či neexistujú žiadne obmedzenia hluku v denných hodinách.

Odpoveďou je vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.Podľa vyhlášky by hladina hluku z iných zdrojov ako je doprava v priestore pred oknami obytných miestností domov a vo vonkajšom priestore v obytnom a rekreačnom území nemala cez deň presiahnuť 50 decibelov. V noci sa táto hodnota znižuje na 45 decibelov.

„Ak hladina hluku z iných zdrojov prekračuje prípustnú hodnotu a vzniká spolupôsobením viacerých zdrojov hluku rôznych prevádzkovateľov, posudzovaná hodnota pre jednotlivých prevádzkovateľov sa určuje s pripočítaním korekcie K = +3 dB pri dvoch prevádzkovateľoch alebo K = +5 dB pri troch a viacerých prevádzkovateľoch,“ stojí vo vyhláške.

Nárast hlučnosti o 3 decibely pritom znamená dvojnásobné zvýšenie hlučnosti. Pokiaľ bol občan svedkom akéhokoľvek porušenia zákona, mal by kontaktovať políciu, ktorá jeho podnet preverí.

„Kto toto schválil, nech si tam ide bývať a trpieť to celý deň. Dosť, že sa nedá ani poriadne prejsť cez Bulvár, pretože z jednej strany roztiahnutá terasa a z druhej cyklisti, ale teraz ani doma nemôžeme mať kľud? Nemáme nárok bývať v bytoch bez hluku z podnikov?“ dodala Žilinčanka Jana.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu