VIDEO: Významný posun na stavbe tunela Čebrať. Po roku od prerazenia rúr dokončili sekundárne ostenie


Foto: VIDEO: Významný posun na stavbe tunela Čebrať. Po roku od prerazenia rúr dokončili sekundárne ostenie Foto: Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky

Počas týždňa navštívilo nové vedenie ministerstva dopravy tunel Čebrať, ktorý je súčasťou rozostavaného úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. V novembri minulého roka tam úspešne prerazili južnú rúru a vo februári 2023 aj tú severnú. Na stavbe, kde denne pracuje okolo päťsto robotníkov, došlo k ďalšiemu posunu. 

Zhruba rok po prerazení tunelových rúr bolo dokončené sekundárne ostenie, vďaka čomu sa môžu začať práce na vozovke a inštalácii technológií. Ukončená bola aj betonáž v južnej rúre tunela, v severnej bude hotová na konci novembra. „Je to výborná správa, dosiahli sme významný míľnik,“ vyjadril sa minister dopravy Jozef Ráž mladší.


Práce pokračujú aj na odvodnení tunela, sekundárnom ostení v prepojkách tunela a zároveň sa ukladajú aj vrstvy vozovky. Okrem tunela skontrolovalo vedenie ministerstva aj stavbu oporných múrov, ktoré sa museli vybudovať kvôli zosuvom. Tie v minulosti spôsobili nutnosť preprojektovania diaľnice.


„Do budúcna bude treba viac pozornosti klásť na geologické prieskumy a na prípravnú fázu. Ukazuje sa, že šetrenie na príprave, ktoré je v stovkách tisíc eur, pre nás na konci dňa znamená predraženie v stovkách miliónov,“ zhodnotil minister.

Okrem tunela sa na trase dokončujú práce na oporných a zárubných múroch. Pracuje sa na kruhových objazdoch a násypoch pod budúcou vozovkou, na konštrukčných a živičných vrstvách vozovky, žľaboch a protihlukových stenách, tiež sa upravujú svahy. Realizujú sa aj práce na mostnom príslušenstve, osadení zábradlia, zvodidiel a mostných záveroch.


Prečítajte si viac:


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu