FOTO: Pomôžte dobrovoľníkom z hradu Sklabiňa. Prispejte do zbierky na záchranu pamiatok


FOTO: Pomôžte dobrovoľníkom z hradu Sklabiňa. Prispejte do zbierky na záchranu pamiatok
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Hrad Sklabiňa

Večer nedele 5. novembra sa do dejín najväčšieho hradu v regióne Turiec, hradu Sklabiňa, zapíše na dlhú dobu. Okolo 20:00 hod. nahlásil správca objektu na tiesňovú linku požiar. Na miesto boli vyslaní profesionálni hasiči z Martina a členovia dobrovoľných hasičských zborov zo Sklabine, Sučian, Turian a martinskej časti Priekopa.

Plamene pohltili podkrovie budovy, ktoré slúžilo na ubytovanie dobrovoľníkov podieľajúcich sa na obnove pamiatky. „Počas požiaru nám zhoreli tri podkrovné izby a počas hasenia boli zatopené obe miestnosti múzejnej expozície a voda presiakla až do pivničných priestorov,“ približujú smutnú udalosť na sociálnej sieti.

To, aby dostali poškodené priestory do podoby spred požiaru, si bude vyžadovať veľa práce a finančných prostriedkov. Preto verejnosť prosia o pomoc. Príspevky, ktoré budú použité na obnovu strechy, vybudovanie nových izieb, opravy omietok, maľovky a drevenej podlahy v múzeu môžete posielať na účet SK43 0900 0000 0003 5064 0358, na identifikáciu platby použite variabilný symbol 5112023, teda dátum, kedy požiar vypukol.Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu