VIDEO: Vo vonkajšom bazéne žilinskej plavárne pretekali tučniaky. Z ľadovej vody vylovili 10 medailí


Foto: VIDEO: Vo vonkajšom bazéne žilinskej plavárne pretekali tučniaky. Z ľadovej vody vylovili 10 medailí
Galéria: 40 fotiek
Foto: Katka Panisová

Vo vonkajšom bazéne žilinskej plavárne si počas uplynulého víkendu zmerali sily s konkurenciou Žilinské Tučniaky. V studenej vode sa, samozrejme, nekúpali zvieratá, ale otužilci z klubu zimného a diaľkového plávania.

Viac než sto súťažiacich sa v sobotu 4. novembra zúčastnilo 1. kola slovenského pohára v zimnom plávaní. Otužilci si zmerali sily na tratiach s dĺžkou od 50 metrov do jedného kilometra. Teplota vody pritom nepresiahla 11,9 °C.

“Na rozdiel od štandardného plávania, kde do bodovania vstupuje len čas, pri zimnom plávaní v bodovaní pretekárov musíme zohľadniť aj vzdialenosť a teplotu vody. Je rozdiel, či bol daný čas dosiahnutý vo vode s teplotou 1 alebo 15 °C a či na trati o dĺžke 100 alebo 1000 metrov,” priblížil predseda žilinského klubu Jozef Repčík. 

Pri každej teplote vody je iný časový limit, ktorého prekročenie znamená diskvalifikáciu pretekára. Organizátori tak dbajú na zdravie súťažiacich - príliš dlhý pobyt v ľadovej vode môže totiž viesť k podchladeniu.


„Taktiež pri tratiach 250 metrov a dlhších uplatňujeme systém výkonnostných tried. Na to, aby bol pretekár pripustený na najbližšiu dlhšiu trať, musí predtým súťažne zaplávať predošlú vzdialenosť vo vode s teplotou nižšou ako 6 °C,“ doplnil Jozef Repčík.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Žilinské Tučniaky, ktoré podujatie spoluorganizovali, si z pohára odniesli až 10 medailí. Primátor Peter Fiabáne pretekmi zároveň otvoril tohtoročnú otužileckú sezónu.

Napriek skvelým výsledkom sa množstvo členov žilinského klubu otužuje len rekreačne a nezúčastňuje sa súťaží. Krátky pobyt v studenej vode môže priaznivo pôsobiť na zdravie aj náladu ľudí. Otužovať sa môže každý, bez ohľadu na vek. Veľkú časť klubu tučniakov tvoria práve dôchodcovia, ktorí sa zúčastňujú najviac tréningov a spoločných akcií.

„Počet otužilcov nielen v Žiline ale na celom Slovensku stúpa. Ak si chcete otužovanie vyskúšať, môžete začať pravidelnou studenou sprchou alebo prísť na niektorý z tučniackych tréningov, ktoré sa konajú 3-krát týždenne na Vodnom diele, na pláži pri Pumptracku. Viac o otužovaní, výsledkoch sobotňajšieho pohára a podujatiach Žilinských Tučniakov zistíte na webstránke tucniakyzilina.sk,“ uviedli Žilinské Tučniaky.
Prečítajte si viac: