VIDEO: Polárnu žiaru môžete istý čas sledovať aj dnes. Takto sa menila nad Žilinou


Foto: VIDEO: Polárnu žiaru môžete istý čas sledovať aj dnes. Takto sa menila nad Žilinou Foto: Slavomír Záň

Svetelné divadlo na oblohe počas uplynulých dvoch nocí sledovalo množstvo zvedavcov, ale aj fotografov, ktorí dúfali v šancu zachytiť ten najkrajší záber. Jedným z nich bol aj 24-ročný Slavomír Záň z Tepličky nad Váhom, ktorý sa venuje astrofotografii.

Za polárnou žiarou sa vybral do Zástrania, kde sa mu pred očami a objektívom kamery odohrala jedinečná nebeská šou. Hneď po zaparkovaní si všimol, že žiara začína byť viditeľnejšia, preto sa rozbehol čo najďalej do poľa, aby ho nerušil svetelný šum z mesta.

„Mal som neuveriteľné šťastie, že som mal akurát dieru medzi oblakmi v momente, keď polárna žiara začínala naozaj zosilnievať. Na vlastné oči som videl, ako sa obloha premenila v niečo magické. Celá žiarila pestrými farbami, ktoré akoby tancovali po oblohe,“ napísal nám astrofotograf.Slavomír najskôr spravil niekoľko kontrolných záberov a následne sa rozhodol zachytiť časozberné video, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Podľa stránky Severe Weather Slovakia však máme naďalej možnosť vidieť oblohu sfarbenú do červena a fialova na vlastné oči. Najzreteľnejšia by mala byť dnes 6. novembra medzi 17:00 hod. a 19:00 hod., ukázať sa však môže až do stredy 8. novembra.

„Ďalšie polárne žiare bude možno pozorovať už nie erupciou, ale k našej zemi je otočená koronálna diera na slnku a tak prúdi veľmi silný slnečný vietor a ten bude poháňať polárnu žiaru,“ uviedol administrátor stránky.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: