FOTO: V Žiline sa spojili dobrovoľníci z PPG pri renovácii kultúrneho centra Stanica Záriečie


FOTO: V Žiline sa spojili dobrovoľníci z PPG pri renovácii kultúrneho centra Stanica Záriečie
Galéria: 14 fotiek

Historická budova obľúbeného žilinského kultúrneho centra Stanica Záriečie aj jej okolie budú vďaka nadšencom opäť o čosi krajšie. Priestory skrášlia nové farby od spoločnosti PPG s jej značkami ako Primalex a Balakryl a pribudne aj zaujímavý vonkajší mural.

Centrum v historickej budove bývalej železničnej stanice má bohatú históriu. Stanica Záriečie ponúka rôznorodé kultúrne a umelecké programy a aktivity pre miestnych obyvateľov a návštevníkov. Organizuje koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, workshopy a rôzne kultúrne podujatia.

Okrem toho tam nájdete kaviareň a knižnicu. Jedným z hlavných cieľov tohto komunitného centra je podpora kultúry a umenia v regióne a poskytovanie priestoru pre umelcov a kultúrnych pracovníkov na vytváranie a prezentovanie ich diel. 

Príjemné miesto spájajúce všetky generácie

„V roku 2002 to bola nepríjemná chátrajúca budova, okolo ktorej ste sa aj báli prejsť,“ hovorí riaditeľ kultúrneho centra Stanica Zárečie Marek Adamov. Postupne sme tu aj vďaka dobrovoľníkom vybudovali príjemné priestory s letným kinom, kde radi trávia čas cestujúci, deti sem chodia na krúžky, umelci si tu skúšajú svoj program. Sme miesto, ktoré ľudí obohacuje a preto sme veľmi radi, že grantový projekt Colorful Communities spoločnosti PPG nám v tomto úsilí pomôže aj vizuálne.“ 

Renováciou prejde staršia časť fasády, interiéry, lavičky aj komunitná záhrada s detským ihriskom. Zaujímavosťou bude hlavne vonkajší mural, ktorý bude čiastočne maľovaný dobrovoľníkmi a prostredná časť, ktorá v lete slúži ako projekčné plátno letného kina, bude pomocou virtuálnej reality dokreslená animáciou.

Grantový projekt spoločnosti PPG Colorful Communities prichádza na Slovensko druhýkrát po piatich rokoch. „Vďaka energii a vášni dobrovoľníkov z radov zamestnancov PPG sme od spustenia programu v roku 2015 uskutočnili 500 projektov v takmer 50 krajinách,“ približuje ciele projektu Colorful Communities Andrej Benko, obchodný riaditeľ PPG pre Slovensko, divízia Architectural Coatings.

„Naše farby skrášľujú mnohé priestory a preto ako globálny a lokálny líder v predaji náterových hmôt a farieb cítime povinnosť skrášľovať svet aj globálne. Na vytváraní krajších priestorov sa podieľajú dobrovoľníci z radov zamestnancov na všetkých rôznych pracovných pozíciách. Každý projekt tak spája ľudí, vytvára väzby a zároveň vracia energiu komunitám a priestorom, ktoré sa neraz nazývajú druhým domovom.“ 

Dobrovoľníci a zamestnanci spoločnosti PPG spolu s lokálnymi umelcami zrenovovali komunitné centrum Stanica Záriečie v závere októbra. Slávnostné otvorenie dokončených priestorov je naplánované na 15. novembra 2023 o 11:00 hod. 

Spoločnosť PPG pracuje každý deň na vývoji a výrobe farieb, náterov a špeciálnych materiálov, ktorým zákazníci dôverujú už 140 rokov. Zákazníkom pomáha kreatívne a s nadšením riešiť aj tie najväčšie výzvy a spoločne hľadá správnu cestu vpred. Na Slovensku PPG združuje obľúbené značky ako Primalex alebo Balakryl a prevádzkuje sieť predajní Dom farieb.
Prečítajte si viac: