Staré vodičské preukazy platia už len dva mesiace. Nenechajte si výmenu na december!


Foto: Staré vodičské preukazy platia už len dva mesiace. Nenechajte si výmenu na december! Foto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Dostali ste vodičský preukaz ešte v čase, kedy bola jeho platnosť neobmedzená? Nezabudnite, že kvôli transpozícii európskej smernice bude od 1. januára 2024 neplatný. Máte teda už len dva mesiace na výmenu ružového dokladu.

Vodičské preukazy vydávané na Slovensku pred aprílom 2004 mali pôvodne platiť neobmedzene. Právne predpisy sa však zmenili, takže zostanú platné iba do konca roka 2023. Aktuálne sa vodičské preukazy typov AM ,A1, A2, A, B1, B, BE a T vydávajú len na 15 rokov.

O výmenu staršieho ružového preukazu môžu šoféri požiadať na akomkoľvek oddelení dokladov. Štandardná lehota na vyhotovenie nového je 30 dní po zaplatení správneho poplatku 6 eur a 50 centov. Pokiaľ to nestihnete v priebehu novembra, pravdepodobne budete musieť uhradiť 26 eur za urýchlené vydanie dokladu do dvoch dní. Občania starší ako 65 rokov za výmenu neplatia.


„Ak si vodič doklad nevymení, od 1. januára 2024 bude mať neplatný doklad na vedenie vozidla, ktorý nie je možné použiť v cestnej premávke. Žiadame občanov, aby si výmenu vodičského preukazu nenechávali na posledný mesiac v roku, december a žiadosti si podávali na oddelenia dokladov priebežne,“ uviedla žilinská polícia v príspevku na sociálnej sieti.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu