Ako zvládnuť chrípku a prechladnutie? Pomôžu vám rady lekárov z Praktickej Ambulancie


Foto: Ako zvládnuť chrípku a prechladnutie? Pomôžu vám rady lekárov z Praktickej Ambulancie

V prvom rade všetkým pacientom odporúčame bezplatné očkovanie proti chrípke, ktoré je vhodné aplikovať v priebehu októbra a novembra. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí 14 dní po očkovaní a účinok trvá približne 6 až 12 mesiacov. Pacientov v našej ambulancii očkujeme bez objednania už za pár minút počas celej našej ordinačnej doby 08:00 – 20:00 hod.

Ak sa u vás prejaví chrípka alebo nachladnutie, tak väčšinou by sme mali byť schopní sami ich zvládnuť tým, že použijeme vhodné voľnopredajné lieky dostupné v lekárňach. Liečba pozostáva zo zmierňovania príznakov a dostatočného oddychu, príjmu hlavne vitamínu C v ovocí a zelenine. Odporúča to lekár Praktickej Ambulancie v Žiline MUDr. Michal Dauda.

Kedy teda ísť k lekárovi? Vo väčšine prípadov si ľudský organizmus dokáže poradiť s prechladnutím a chrípkou približne do sedem dní. 

„K lekárovi choďte v prípade, ak sa váš stav po 3-4 dňoch nezlepšuje alebo sa ďalej zhoršuje, v prípade vysokej horúčky nad 39 °C, ak sa u vás vyskytnú výrazné bolesti hlavy, neustupujúce po liekoch na bolesť, alebo sa vám ťažko dýcha, prípadne sa vyskytujú iné znepokojujúce príznaky, ktoré ste v minulosti pri prechladnutí nemali,“ hovorí lekárka MUDr. Marta Šošková z Praktickej Ambulancie.

Praktická Ambulancia na Poštovej 1 na sídlisku Vlčince je otvorená 12 hodín denne od 8.00 do 20.00 hod. v pracovných dňoch, pacienti sa môžu objednať na vyšetrenie na presný čas telefonicky 041/516 65 10 alebo kedykoľvek cez internet na www.praktickaambulancia.sk.

Pacienti s chrípkovým ochorením by mali uprednostniť termíny do 10:00 a mali by prísť na vyšetrenie nalačno, teda nič nejesť ani nepiť, aby lekári mohli prípadne urobiť výtery a odber krvi potrebné pre zistenie diagnózy.

Ako postupovať pri jednotlivých ochoreniach?

Existujú  mnohé kombinované prípravky proti chrípke a prechladnutiu v lekárňach, o ktorých môže poinformovať aj lekárnik. Lekár Praktickej Ambulancie MUDr. Miroslav Angelovič odporúča tieto riešenia:

Horúčka – Zvýšená teplota je prirodzený prejav obrany organizmu. Počas horúčky nezabúdajte na riadny pitný režim, t. j. 1,5 až 2 litre tekutín denne. Pravidelne si merajte telesnú teplotu a v prípade, že prekročí 38°C, použite na jej zníženie vhodné lieky (striedať treba paracetamol 500 mg do 8 tabliet denne alebo ibuprofen 400mg – max. 3 tablety denne). 

Bolesti hlavy, kĺbov a svalov – snažte sa čo najviac oddychovať a spať, proti bolesti si môžete vziať niektorú z tabletiek, ktoré sú v lekárňach v predaji (taktiež treba striedať paracetamol 500 mg do 8 tabliet denne alebo ibuprofen 400 – 3 tablety denne). 

Bolesti v hrdle – bolestiam v hrdle uľavíte napr. kloktaním slanou vodou, kúpiť je možné aj spreje alebo kloktadlá v lekárni. Vykloktajte si hrdlo hlavne po jedle a potom aspoň 30 minúť nič nejedzte a nepite. Na silnú bolesť v hrdle môžete takisto použiť lieky proti bolesti.

Upchatý nos a nádcha – na uvoľnenie zapchatého nosa a zmiernenie príznakov nádchy si môžete vyskúšať inhalovanie slanej alebo minerálnej vody, nosné kvapky alebo spreje (Nasivin, Olynth,..) či morskú vodu v spreji.

Kašeľ – pri kašli treba rozlišovať jeho druh a podľa toho zvoliť správny liek. Na suchý dráždivý kašeľ sú vhodné Stoptussin kvapky, Sinecod sirup,..). Ak začnete vykašliavať hlien, hovoríme o kašli vlhkom, a vtedy si zvoľte liek, ktorý uľahčuje vykašliavanie ( Bromhexin, Mucosolvan, Erdomed). Nepoužívajte oba takéto druhy liekov naraz. Maximálne môžete cez deň užívať liek na vykašliavanie a v noci liek na tlmenie kašľa, aby ste sa pokojne vyspali. Pri suchom kašli zvlhčujte vzduch v izbe, môžete sa aj naparovať vlažnými výparmi a užívať prieduškové čaje.

Ambulancia naďalej víta nových pacientov

Praktická Ambulancia je otvorená v novostavbe Biznis centra Poštová na Poštovej ulici č. 1 na sídlisku Vlčince neďaleko obchodných centier Atrium-Dubeň, OBI, Kaufland a Lidl, priamo pri frekventovaných zastávkach MHD Obchodná a Poštová. Pre motorizovaných pacientov sa v okolí nachádza dostatok parkovacích plôch. 

Pacientom Praktickej Ambulancie sa môže stať každý občan s platným verejným zdravotným poistením SR, ktorý dovŕšil 18 rokov. Pre nových pacientov ambulancia vybaví prenos zdravotnej dokumentácie a komunikáciu s doterajším lekárom a zdravotnou poisťovňou, aby aj prechod k novému lekárovi bol pre pacientov “bezbolestný”.

Viac informácií nájdete na www.praktickaambulancia.sk alebo na 041/516 65 10.


Prečítajte si viac: