VIDEO: Chatu pod Suchým obsadili teroristi, jednému z rukojemníkov sa podarilo zavolať políciu. Ako dopadlo cvičenie?


Foto: VIDEO: Chatu pod Suchým obsadili teroristi, jednému z rukojemníkov sa podarilo zavolať políciu. Ako dopadlo cvičenie?
Galéria: 25 fotiek
Foto: OS SR/SŠO

Počas uplynulých dní mohli návštevníci obľúbenej Chaty pod Suchým priamo v ubytovacom zariadení aj jeho okolí stretnúť množstvo vojakov, policajtov a horských záchranárov v plnej výstroji. V Malej Fatre totiž prebiehalo medzinárodné medzirezortné cvičenie špeciálnych síl s názvom FOX 23.

Zúčastnilo sa ho viac než 170 vojakov zo žilinského 5. pluku špeciálneho určenia a prešovského 51. vrtuľníkového krídla, ako aj Pohotovostný policajný útvar žilinskej polície a horskí záchranári z oblastného strediska Malá Fatra. K domácim sa pridali aj vojaci špeciálnych síl z Poľska (Jednostky Wojskowej KOMANDOSÓW).


Cvičenie sa odohralo len niekoľko dní od podpísania dohody o spolupráci medzi žilinskými špeciálmi a horskou službou. „Primárnou úlohou cvičenia FOX 23 bolo preverenie úrovne vycvičenosti taktických skupín pluku, pohotovostného policajného útvaru a potrebnej podpory profesionálnych horských záchranárov. Jedným z markantných záverov cvičenia FOX 23 je zdokonalenie a zladenie postupov systému pre zvládnutie vysokoprofilových incidentov v horskom prostredí,“ priblížili Ozbrojené sily Slovenskej republiky (SŠO).

Podľa pripraveného scenáru Chatu pod Suchým obsadili teroristi, ktorí tým získali aj viacero rukojemníkov. Jednému z nich sa však podarilo dovolať na tiesňovú linku polície 158. Na chatu okamžite vyrazili policajti, ktorí potvrdili vážnosť situácie. Nasledoval žilinský Pohotovostný policajný útvar spolu s vyjednávačmi.

„Po zhodnotení situácie si PPÚ vyžiadal na spoluprácu 5. pluk. Pluk v tom čase plnil výcvikové úlohy s poľskou Jednostkov Wojskowov KOMANDOSÓW. Tú zahrnul do plánu vykonania operácie. S ohľadom na fakt, že išlo o horský terén, o súčinnosť sme požiadali záchranárov profesionálnej Horskej záchrannej služby,“ vysvetlil veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia plukovník Peter Žochňák.

  Pokračovanie článku pod reklamou  


Počas útoku teroristov došlo na chate k viacerým zraneniam. Pacientov v najvážnejšom stave zobral na svoju palubu vojenský vrtuľník Black Hawk UH-60, ktorý pristál na heliporte žilinskej nemocnice. Ľahšie zranené osoby boli z hôr transportované po zemi.

Podľa zástupcu veliteľa majora Kornela Kánika je dôležité, aby sa bezpečnostné zložky štátu poznali a stmelili. Každá má totiž iné taktické postupy a rôzne zbrane, techniku, prostriedky pre spojenie a materiál. Cvičenia, akým bolo aj FOX 23, im pomáhajú navzájom zladiť svoje postupy a efektívne spolupracovať.

Horská záchranná služba si váži pozvanie na cvičenie FOX 23 ako partner, ktorý bral svoju účasť s plnou vážnosťou, nakoľko sa jednalo o cvičenie, ktoré ukázalo HZS ako môže v budúcnosti postupovať pri takomto incidente v horách. Dnes vnímame veľmi pozitívne, že 5. pluk špeciálneho určenia, s ktorým máme podpísanú čerstvú zmluvu o spolupráci, nás rozpoznáva ako entitu, ktorá slúži záchrane v horách,“ vyjadril sa Igor Žiak, zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby.
Prečítajte si viac: