V priebehu roka vymenia v Žiline takmer 4-tisíc svietidiel


Foto: V priebehu roka vymenia v Žiline takmer 4-tisíc svietidiel

Žilinská samospráva plánuje spustiť veľký projekt obnovy verejného osvetlenia v hodnote približne 3,2 milióna eur. Chce tým dosiahnuť celkovú energetickú úsporu a väčšiu efektivitu. O výmenu žilinských lámp sa postará spoločnosť Industry Solutions, a. s.

Dohromady 3771 kusov starých výbojkových svietidiel nahradí moderné LED osvetlenie. Tie, ktoré sú umiestnené v prímestských častiach a parkoch, budú naladené na príjemnú svetložltú farbu. Pre trolejbusové trate a cesty v smere na Bratislavu, Čadcu a Rajec bola zvolená neutrálna biela farba. Výsledkom by malo byť dosiahnutie lepšieho komfortu očí na cestách aj v blízkostí obydlí. 

Výmena verejného osvetlenia je veľmi významným projektom, ktorý mesto Žilina potrebuje.  Na vymenených svietidlách budeme vedieť celkovo ušetriť až 60 % elektrickej energie,“ upresnil žilinský primátor Peter Fiabáne. 

Všetky nové lampy budú tiež regulované inteligentným riadiacim systémom. V rámci obnovy sa doplní celkovo 226 ovládacích zariadení, ktoré vedia okrem iného zbierať údaje o všetkých zapojených prvkoch. Ich súčasťou budú meteo senzory, pohybové senzory, SOS tlačidlá, sčítače dopravy a radary. Mesto k nim do budúcna zvažuje pridať záplavové senzory, elektrické zásuvky, kamery, nabíjačky na telefóny, bicykle a kolobežky. 

Podľa hovorkyne mesta Žilina Zuzany Fialovej sa na prerábke začne pracovať už začiatkom októbra. Celý plán by mal byť dokončený do septembra 2024. 


Prečítajte si viac:


  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne