VIDEO: Ako dopadla zrážka dvoch sanitiek? Crash testy ambulancií analyzuje žilinská univerzita


Foto: VIDEO: Ako dopadla zrážka dvoch sanitiek? Crash testy ambulancií analyzuje žilinská univerzita Foto: Facebook/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR

Jednými z najdôležitejších účastníkov cestnej premávky sú vozidlá záchranných zložiek. Pacienti prevážaní v sanitke väčšinou dúfajú, že ich život bude zachránený, na slovenských cestách je však niekedy naopak ohrozovaný nezodpovednými vodičmi.

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR zorganizovalo spoločne s Ústavom súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline a s poskytovateľom Záchrannej zdravotnej služby - spoločnosťou ZaMED s. r. o. crash test ambulancií. Vďaka nemu zistia, čo sa stane s interiérom vozidiel po kolízii.

„Do crash testu ambulancie sa Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky zapojilo s cieľom otestovať upevnenie zariadenia AVL, ktoré je súčasťou sanitky. Zariadenie slúži na komunikáciu medzi posádkou a operačným strediskom a je preto nevyhnutným vybavením vozidla. Môžem s radosťou skonštatovať, že zariadenie v teste obstálo na výbornú,” uviedol Júlis Pavčo, riaditeľ Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.

Úplné výsledky prevedených nárazových testov budú zverejnené dodatočne. Na ich analýzu sa totiž podujal ústav súdneho inžinierstva žilinskej univerzity.


Prečítajte si viac: