Žilina bojuje proti vyšším cenám energií. Nová mestská spoločnosť má priniesť stotisícové úspory


Foto: Žilina bojuje proti vyšším cenám energií. Nová mestská spoločnosť má priniesť stotisícové úspory Foto: Youtube/Mesto Žilina, ilustračné

Poslanci mestského zastupiteľstva na utorkovom (26. 9. 2023) rokovaní schválili vznik Energetickej spoločnosti mesta Žilina. Ako na schôdzi uviedol viceprimátor Martin Kapitulík, novovzniknutá spoločnosť má byť správcom mestskej energetickej aj dátovej infraštruktúry. Deklaroval, že by malo ísť o ďalší krok smerom k inováciam.

„Odštartoval to súčasný stav energetickej krízy na celom svete, keď sa samosprávy a štáty začali sústrediť na energetické úspory. Toto naplno robíme aj my, preto sme prijali hlavného energetika a začali sme pracovať na vlastnej koncepcii mesta Žilina,“ uviedol Kapitulík. 

Prvým krokom malo byť práve založenie mestskej energetickej spoločnosti. Jej účelom má byť obchodovanie s elektrinou na krátkodobom trhu, vytvorenie bilančenej skupiny všetkých odberných miest, kde bude zabezpečovať energetický dispečing a ďalej poskytovať energiu. Podieľať sa bude aj na tvorbe komunitnej energetiky. 

„Hovoríme hlavne o elektrine, ale aj ostatných odberateľoch, ako sú napríklad prevádzkovatelia nabíjacích staníc. Spoločnosť bude zároveň spravovať fotovoltaické elektrárne mesta Žilina,“ dodal Kapitulík s tým, že prvá fotovoltaika bola spustená v pondelok 25. septembra na streche budovy Dopravného podniku mesta Žiliny. 

Podľa jeho slov si činnosť novovzniknutej spoločnosti vyžaduje spoluprácu na viacerých infraštruktúrnych projektoch spolu s MHTH Teplárenským holdingom a Vodohospodárskou výstavbou. Dobudúcna by však radi vytvorili vlastné mestské distribučné skupiny.

„Dnes pripravujeme štandardy ukladania chráničiek a optických sietí do mestskej infraštruktúry, čiže do chodníkov. Optické vedenie by sme následne mohli ďalej prenajímať,“ dodal k ďalším plánom Kapitulík. Prvou takouto lokalitou by podľa neho mala byť Štefánikova ulica.


Energetická spoločnosť by mala tiež spravovať všetky smart zariadenia v súvislosti s plánovanou veľkou rekonštrukciou verejného osvetlenia. 

Podnikateľský plán zatiaľ nemajú

Počiatočné náklady na fungovanie žilinskej energetickej spoločnosti odhadujú na 25-tisíc eur. Predpokladom pritom je, že jej činnosť bude neskôr financovaná z úspor na energetike a z príjmov z prevádzky dátovej infraštruktúry a sietí. Konkrétny podnikateľský plán však zatiaľ nemajú, čo poslanec Igor Choma počas diskusie prirovnal k „mačke vo vreci“.

„Potrebujeme licencie na obchodovanie s energetikou a iné povolenia, ktoré trvajú nejaký čas. Za ten čas zosumarizujeme konkrétny biznis plán, ktorý odprezentujeme na decembrovom zastupiteľstve,“ vysvetlil Kapitulík. 

Vznik Energetickej spoločnosti mesta Žilina nakoniec poslanci schválili 25 hlasmi. Jej konateľom bol poverený Ing. Vladimír Brezáni, ktorý má podľa dostupných informácií viac než 30-ročné skúsenosti v oblasti elektroenergetiky a v minulosti sa podieľal aj na projekte žilinského vodného diela.

Do šiestich mesiacov od založenia spoločnosti však musí primátor vyhlásiť na túto funkciu riadne výberové konanie, ako bolo zvykom aj pri iných mestských spoločnostiach.

Podľa slov poslanca Kapitulíka by tak mala žilinská samospráva ušetriť na energiách stotisíce eur. Či však budú mať nižšie poplatky aj samotní Žilinčania nie je v túto chvíľu známe. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu