Poslanci napriek protestom odhlasovali zlúčenie žilinských škôl, žiakov presťahujú do Bytčice


Foto: Poslanci napriek protestom odhlasovali zlúčenie žilinských škôl, žiakov presťahujú do Bytčice

Žiaci aj učitelia jednej zo škôl v centre Žiliny sa budú v septembri 2024 sťahovať do mestskej časti Bytčica. Rozhodli o tom poslanci na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.

Spojená škola Žilina-Bytčica a Stredná odborná škola podnikania Žilina, Sasinkova budú čoskoro zlúčené do novej školy, ktorá spojí väčšinu ich odborov. Počas uplynulých mesiacov župa rozhodovala o adrese novovzniknutého vzdelávacieho zariadenia.

Hoci Útvar hodnoty za peniaze aj vedenie kraja ešte začiatkom leta presadzovalo budovu na Sasinkovej, pred krátkym časom došlo k zmene preferencií v prospech Bytčice. Rady obidvoch škôl pritom mali validné argumenty, prečo je pre ich študentov výhodnejšie zotrvanie na pôvodnej adrese.

Dôvodom spojenia škôl v rámci optimalizácie vzdelávacích zariadení je malý počet študentov (budovy sú podľa analýzy kraja využité približne na 50 percent) a možnosť ušetrenia peňazí pri financovaní menšieho počtu škôl.

Školské rady z Bytčice ani zo Sasinkovej však so sťahovaním svojich žiakov nesúhlasili. Vznikli dokonca aj dve petície, ktoré mali stovky podpisov znepokojených rodičov, študentov či priaznivcov škôl. Viac o tejto kauze si môžete prečítať v staršom článku.

Dnes popoludní o zlúčení škôl a novej adrese v Bytčici rozhodli župní poslanci. Za hlasovalo 36 z nich, zdržali sa šiesti. Proti návrhu sa postavili traja, konkrétne Peter Cibulka, Pavol Slota a Ján Podmanický.

Prečítajte si viac: