Turisti pozor! Pri Chate pod Suchým stretnete vojakov, policajtov aj horských záchranárov na protiteroristickom cvičení


Foto: Turisti pozor! Pri Chate pod Suchým stretnete vojakov, policajtov aj horských záchranárov na protiteroristickom cvičení Foto: chatapodsuchym.eu

Obľúbené horské ubytovacie zariadenie Chata pod Suchým uverejnilo na svojich stránkach dôležitý oznam pre svojich návštevníkov a všetkých turistov, ktorí sa v najbližších dňoch vydajú do Malej Fatry. V chate a jej okolí od pondelka 25. septembra do štvrtka 28. septembra stretnete vojakov, policajtov aj horských záchranárov.

Nie je však žiadny dôvod na paniku. V uvedených dátumoch bude pod vrchom Suchý prebiehať medzirezortné protiteroristické cvičenie. Zúčastnia sa ho záchranári z horskej služby v Malej Fatre, žilinský Pohotovostný policajný útvar a príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia so svojimi zahraničnými partnermi.

„Dovoľujeme si vás požiadať o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v chate a jej okolí. Jedná sa o cvičenie a vaša turistika ani pobyt nie je nijako ohrozená. Chata pod Suchým bude po celý čas v plnej prevádzke,“ uvádza ubytovacie zariadenie.


Tomuto cvičeniu predchádzala dohoda o spolupráci medzi Horskou záchrannou službou a 5. plukom špeciálneho určenia, ktorá bola podpísaná v utorok 19. septembra v areáli žilinského pluku. Horskí záchranári a príslušníci pluku spoločne cvičili aj v minulosti.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

„Intenzívnejšia spolupráca, v ktorej sa budeme zameriavať najmä na výmenu skúseností v pohybe a pobyte osôb v horskom a vysokohorskom prostredí v letných a zimných podmienkach a výmenu skúseností v použití vrtuľníkov v horskom a vysokohorskom prostredí. Verím, že táto spolupráca prehĺbi nielen naše profesionálne, ale aj priateľské väzby,“ priblížil zástupca veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia major Kornel Kánik.

Zatiaľ čo pre horskú službu znamená nová spolupráca najmä možnosť skvalitnenia a zefektívnenia postupov pri záchrane osôb z terénu, 5. pluk zas dohodou získa nový pohľad na nácvik lanových techník, bezpečného pohybu v exponovanom teréne a tiež letecký výcvik. Potrebu dohody o spolupráci potvrdzuje aj nepredvídaná situácia z januára 2023, kedy počas výcviku žilinských špeciálov spadla 150 metrov dlhá lavína.

„Pri dvojici skialpinistov v Madajovom žľabe boli do piatich minút. Pomohli im z bezprostrednej lavínovej zóny do bezpečia a privolali horských záchranárov. Skialpinistom poskytli prvú pomoc, ošetrili vykĺbené rameno, zateplili ich a vytýčili pristávaciu plochu,“ uviedol v tom čase hovorca Síl pre špeciálne operácie podplukovník Mário Pažický.


Prečítajte si viac:


  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne